10 Ramazan 1442 | 23 Nisan 2021 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Somali Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Somali'de açlık dev boyutlarda
Somali'deki Birleşmiş Milletler yetkilileri ülkedeki kıtlık kontrol altına alınana dek, onbinlerce kişinin daha kişinin açlıktan öleceğini açıkladı.

Kuraklık bitti açlık sürüyor
Birleşmiş Milletler, Somali'de temmuz ayında ilan ettiği kuraklığın son bulduğunu açıkladı. BM, "Ancak durumun hassas olduğu ülkede hâlâ 2.3 milyon insan gıda krizi yaşıyor" dedi

'BM yeni bir Somali misyonu hazırlamalı'
Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler (BM) işbirliğiyle "Somali'nin Geleceğinin Hazırlanması: 2015 Hedefleri-Preparing Somalia's Future: Goals for 2015" temasıyla düzenlediği "2. İstanbul Somali Konferansı" dün İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı.

Somali'de 21 yıl sonra ilk meclis
Somali'de BM'nin desteğindeki geçiş sürecinde, Federal Geçiş Hükümeti'nin son görev gününde ülkenin yeni meclisi oluşturuldu. Ancak bazı sandalyelerin halen eksik olması nedeniyle cumhurbaşkanı seçimi yapılamadı.

20 milyondan fazla insan açlıkla mücadele ediyor
Birleşmiş Milletler, Güney Sudan, Nijerya, Somali ve Yemen'de 20 milyondan fazla insanın kıtlık ile karşı karşı karşıya olduğunu duyurdu. Bu ülkeler için 4 virgül 4 milyar dolarlık acil yardım çağrısı yapıldı.

Somali'de kuraklık alarmı
Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, yaşanan kuraklık nedeniyle ülke genelinde ulusal felaket ilan edildiğini belirtti. Bu nedenle ülkede yaşanabilecek insani trajedinin önüne geçebilmek için uluslararası kamuoyunun desteğini istedi.

Somali’de kuraklığa bağlı ölümler arttı
Somali'de son iki günde en az 110 kişinin kuraklık ve kirli sudan hayatını kaybettiği açıklandı. Ölenlerin çoğu kadın ve çocuk. Somali'nin yeni başbakanı Hasan Ali Hayri, Ulusal Kuraklık Komitesi ile düzenlediği basın toplantısında, ölümlerin ülkenin Bay ve Bakol bölgelerinde yoğunlaştığını söyledi.

İİT'den Somali'ye yardım çağrısı
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), uluslararası topluma, Somali'de yaşanan kuraklık nedeniyle acil yardım çağrısında bulundu.

Somali'de salgın hastalık uyarısı
Afrika Boynuzu ülkelerinden Somali'de aşırı kuraklık hayatı tehdit ederken, başta akut ishal olmak üzere ülkede çocuk ve yaşlılar arasında çeşitli ölümcül hastalıkların görülmeye başladığı bildiriliyor.

Somali'de kıtlık genişliyor
Son 6 yılın en büyük kuraklığının görüldüğü, zaten on yıllardır açlıktan kırılan Somali’de 3 milyon Somalili, bir lokma yiyecek bulmak umuduyla yollara düştü.

Somali’de nüfusun yarısı açlıktan ölüm tehdidi altında
İklim değişiminden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Somali, 2010-2012 yılları arasında yaklaşık 260 bin vatandaşını kaybettiği kuraklığın bir benzerini, hatta daha şiddetlisini yaşamaya başladı.

60 yılın en büyük kuraklığı
Afrika Boynuzu olarak bilinen bölgenin en doğusunda kalan Somali, son 60 yılın en büyük kuraklığının sonucu olarak açlık ve kıtlıkla karşı karşıya kaldı. Yaklaşık on yıldır kuraklığın devam ettiği ve 2011’den itibaren arttığı 12 milyonluk nüfusa sahip ülkede 6,2 milyon Somalili ciddi şekilde yardıma muhtaç durumda.

Somali Cumhurbaşkanı Türkiye'ye gelecek
Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Türkiye'ye geliyor. Seçildiği 10 Eylül tarihinden sonra yurt dışına ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yapacak olan Mahmud, 4-7 Aralık tarihleri arasında Türkiye'de bulunacak.

2012'de, kanayan yaralarımız arttı
Bangladeş-Burma (Yeni adıyla Myanmar) sınırında kuzey-güney doğrultusunda uzanan ve 8. yüzyılda Arap tüccarlar vasıtasıyla İslam ile tanışan Arakan, 1784 yılında İngilizlerin Burma işgaliyle birlikte, süregelen baskı, tehdit, göç ve zulüm ile tanıştı.

Afrika Birliği Kuran kursuna saldırdı: 7 sivil öldü
Somali’de Afrika Birliği güçlerinin, bir Kur’an kursuna ateş açarak 7 sivili öldürdüğü bildirildi.