10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞKANI / BAŞKANIMIZ

Son Güncelleme: 1 NİSAN 2020 - TSİ 13:52

Cuma namazını inancımızın vazgeçilmez bir ögesi olarak gördüğümüz için, yeni tip koronavirüs ile yapılan mücadele çerçevesinde Müslüman erkeklerin bu önemli ibadeti yerine getirmesi ile ilgili öneri paketi teklifimizi paylaşmak istiyoruz.

Dünya genelinde hızla yayılarak sağlığımızı tehdit eden, ekonomimizi olumsuz etkileyen yeni tip koronavirüs, ülkelere olağanüstü şartlar yaşatmakta, hükûmetleri tedbirler almaya zorlamaktadır. Hükûmetlerin açıkladıkları tedbir paketleri incelendiğinde insanların bir araya gelmelerinin “gerekli” ve “gereksiz” toplanmalar olmak üzere ikiye ayrıldığı, gereksiz kategorisinde yer alan toplanmaların yasaklandığı, gerekli kategorisinde yer alan toplanmalara ise belirli kısıtlamalar getirildiği görülmektedir. Halkının %99’u Müslüman olan ülkemizde Cuma Namazı’nın gerekli kategorisinde yer aldığına olan inancımızı ve belirli kısıtlamalarla kılınmasına duyduğumuz ihtiyacı belirtmek istiyoruz.

Hükûmetler gerekli toplanmalara kısıtlamalar getirirken bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkan uluslararası bazı standartları baz almaktadırlar. 1,5 metre sosyal mesafe, kapalı alanda kişi başı 4 metrekare alan, 15 dakika bir arada bulunma süresi bunlara örnek olarak sayılabilir.

Dinimiz İslam, ibadetleri zor şartlarda kolaylaştırmakta ancak savaşta dahi iptal etmemektedir. Cuma namazının uluslararası standartlara ve devlet yetkililerimizin almış olduğu TÜM tedbirlere fazlasıyla uyularak kılınması mümkündür.

Cuma namazı kılmak için açık hava alanları seçilebilir, kullanılacak alan namaz öncesinde ve sonrasında dezenfekte edilebilir, sadece sağlıklı bireylerin katılımını sağlamak amacıyla girişte ateş kontrolü yapılabilir, katılımcı sayısına sınır getirilebilir, tüm katılımcıların maske takması ve tek kullanımlık kağıt seccade kullanması sağlanabilir, saf tutarken kişiler arasında 1,5 metreden de fazla sosyal mesafe korunabilir, Cuma namazının edası 2 rekat farz ve çok kısa bir hutbeyle toplamı azami 10 dakika sürecek şekilde ayarlanabilir.

Sayıları sınırlandırılmış küçük gruplar halinde bile kılınabilecek olan Cuma namazının yasaklanmayıp devlet yetkililerimizin uygun göreceği düzenlemeler getirilerek, uluslararası standartlar tümüyle ve fazlasıyla uygulanarak kılınmasına izin verilmesi, hukukun “ölçülülük” ilkesine de daha uygun olacaktır. Ayrıca tüm dünya Müslümanlarına da ihtiyaç duydukları çözüm yolunu gösterecek, ışık tutacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre sağlık; insanın biyolojik, psikolojik ve sosyal olarak iyi olma halidir. Cuma namazının bu şekilde yüksek tedbir standartları altında eda edilmesi, psikolojik ve sosyal iyilik halini artırarak yeni tip koronavirüs ile biyolojik mücadeleye de olumlu katkı sağlayacaktır.

Devlet yetkililerimizin öneri paketimize gösterdiği ilgiye şimdiden teşekkür eder, konuyla ilgili her türlü iletişim ve işbirliğine hazır olduğumuzu bildiririz.

Muharrem Nureddin COŞAN

KURUCU / ONURSAL BAŞKAN