16 Şevval 1445 | 25 Nisan 2024 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Nükleer müzakereler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tahran'a baskı dönemi bitti
İran'ın nükleer konulardaki başmüzakerecisi Celili, ''Tahran'a baskı uygulama döneminin bittiğini anlatarak, müzakerelerin başarılı olması için diyalog yolunda ilerlenmesi gerektiğini ve baskıların sonuç getirmeyeceğini'' kaydetti.

Nükleer müzakereler ay sonuna kadar yapılacak
İran ile nükleer müzakerelerin yeni turunun ay sonuna kadar yapılacağı bildirildi. AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, dün İran'ın nükleer Başmüzakerecisi Said Celili ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

İran'ın ilk tericihi İstanbul
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İstanbul'un, Batılı ülkelerle nükleer görüşmeler yapmak için halen uygun bir yer olduğunu belirtti.

İran yeni tekliflerle gelecek
İran,14 Nisan'da İstanbul'da başlayacak nükleer müzakerelerde yeni tekliflerde bulunmaya hazırlanıyor. İran'ın Milli Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili, Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile ileriye dönük müzakerelere hazır olduklarını söyledi.

İstanbul'da nükleer müzakereler
Dünya güçleri, İran'la nükleer müzakerelere 15 ay aradan sonra yeniden başlıyor. İstanbul Kongre Merkezi'ndeki müzakerelerde İran'ı Yüksek Milli Güvenlik Konseyi Başkanı Said Celili; karşı tarafı ise AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton temsil ediyor.

İsviçre İran'a yaptırımı genişletti
Haftasonunda İran ile İstanbul'da yapılan nükleer müzakereler yapıcı geçti ama Batı cephesinden yeni yaptırım haberleri var. Küresel finans merkezlerinin bulunduğu İsviçre, yaptırım uyguladığı İranlı kişi ve kuruluşlara yenilerini ekledi.

İran görüşme öncesi kırmızı çizgilerini açıkladı
İran, BM daimi üyeleri ve Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleriyle 23 Mayıs'ta yapacağı nükleer müzakere öncesi uranyum zenginleştirme programından asla vazgeçmeyeceğini açıkladı

Ya 40 misli kira ya da çıkarsınız
İran’ın nükleer programına karşı İsrail ile Azerbaycan arasındaki yakınlaşma Bakü’nün ilişkilerini Tahran’dan sonra Moskova ile de gerdi.

Nükleer müzakerelerde hedef tarih ertelendi
İran'la batılı ülkeler arasında yapılan nükleer müzakerelerde nihai anlaşma için tarih 7 ay uzatıldı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasındaki nükleer müzakerelerde nihai anlaşma için hedef tarihin 7 ay uzatıldığını duyurdu.