23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İran görüşme öncesi kırmızı çizgilerini açıkladı

Son Güncelleme: 4 MAYIS 2012 - TSİ 17:17

İran, BM daimi üyeleri ve Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleriyle 23 Mayıs'ta yapacağı nükleer müzakere öncesi  uranyum zenginleştirme programından asla vazgeçmeyeceğini açıkladı
İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndaki temsilcisi Ali Asker Sultaniye, 23 Mayıs'ta Irak'ın başkenti Bağdat'ta 5 artı 1 ülkeleriyle yapacakları nükleer müzakereler öncesinde ülkesinin "kırmızı çizgi"lerini açıkladı.
İran'ın asla uranyum zenginleştirme programını askıya almayacağını belirten Sultaniye, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEK) denetiminde olduğu için Kum kenti yakınlarındaki Fordo nükleer tesisini kapatmalarının bir anlamı olmadığını söyledi.
Sultaniye, "Güvenli bir nükleer tesisiniz var ve bu üstelik UAEK'nın kontrolünde ise niçin kapatalım. Bana söyler misiniz bunu kapatmanın anlamı var mı?" dedi.
Geçtiğimiz ay üst düzey ABD'li bir yetkili, Bağdat'taki müzakerelerde Tahran'dan yüksek oranda uranyum zenginleştirmeyi durdurmasını ve Fordo nükleer tesisini kapatmasını talep edeceklerini söylemişti.
İran ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ABD, Rusya, Fransa, İngiltere, Çin ile Almanya'nın oluşturduğu 5 artı 1 ülkeleri, geçtiğimiz ay İstanbul'da yeniden nükleer müzakerelere başlamıştı. İstanbul'daki toplantılarda ilerleme sağlanması üzerine bir sonraki görüşmelerin 23 Mayıs'ta Bağdat'ta yapılması kararlaştırılmıştı.