16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yaptırım Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
AB'den İran'a yaptırım kararları
Arupa Birliği dışişleri bakanları nükleer programı sebebiyle İran'a petrol ambargosu uygulanması konusunda anlaştı. Karar, İran'la yeni petrol anlaşmalarının yapılmasını yasaklarken, eski anlaşmaların Temmuz ayına kadar yürürlükte kalmasına izin veriyor.

ABD, İran'a yaptırımları genişletti
ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İran Savunma Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları ve ulusal nakliye hattıyla ilişkili 11 şirketin yanı sıra bir üniversiteye de yeni mali yaptırımlar getirildi.

Rusya'dan yaptırımlara itiraz
Rusya, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının kabul edilemez olduğunu açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Rusya'nın ABD'nin İran'a yönelik tek taraflı yaptırımlarını tanımadığını belirtti.

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar
ABD yönetimi, İran Radyo Televizyon Kurumu ve direktörünü, hükümetin muhaliflere sansür uygulamasına yardımcı oldukları gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

İran'a yaptırım artıyor
Obama, nükleer programı bahane ederek İran’a yönelik yaptırımları artıran kararı onayladı. Yeni yaptırımlar, riyali, otomotiv sektörünü ve İran hükümetine malzeme desteğini hedef alıyor.

''İran yaptırım" muafiyet listesinde Türkiye yok
ABD, İran'dan ham petrol alımlarını önemli ölçüde düşürdükleri gerekçesiyle yaptırımlardan muaf tutacağı ülkeleri açıkladı. Açıklanan 11 ülke arasında Türkiye yok.

ABD Türkiye'nin pazarını Avrupa'ya veriyor!
ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları Türkiye'nin aleyhine çifte standart oluşturmaya başladı. Japonya ve 10 Avrupa Birliği ülkesine İran'dan petrol alımlarını azalttıkları gerekçesiyle finansal yaptırımlardan muafiyet kararı alan ABD, Türkiye, Çin, Hindistan ve Güney Kore'yi muafiyet dışı bıraktı.

Ukrayna askerini çekti yaptırımlar arttı
Rusya'ya bağlanan Kırım'da 25 bin Ukrayna askeri geri çekilmeye başladı. ABD ise Rusya'ya karşı uygulanacak yaptırımları genişlettiğini duyurdu. Moskova da karşı yaptırımlar açıkladı

Merkel AB'nin Rusya'ya yaptırımlarını savundu
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya uyguladıkları yaptırımları savunarak "Rusya, 1994 yılında Budapeşte Mutabakatı’yla Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği için taahhütte bulunmuş ancak bunları zedelemiştir. Bu cevapsız bırakılamaz" dedi.

Ukrayna'da bilanço bilinenden çok daha fazla
Ukrayna'daki savaşı bitirme çabaları 'silahlandırma ve yaptırım' tartışmaları üzerinden sürüyor. Alman istihbarat kaynakları "Ukrayna'da ölenlerin sayısı resmi rakamların en az 10 katı" iddiasında bulundu.

Rusya'ya 6 ay daha yaptırım uygulanacak
Üst düzey bir Avrupalı yetkili, geçtiğimiz hafta Türkiye'de gerçekleştirilen G20 zirvesinde bir araya gelen Batılı liderlerin, Ukrayna'daki tutumundan dolayı Rusya üzerindeki yaptırımları altı ay daha uzatarak önümüzdeki yılın Temmuz ayına kadar devam ettirme konusunda anlaştığını söyledi.

Rus ekonomik ilişkilerinden notlar
Rusya'nın yaptırımları kendi sanayicilerini endişelendirdi. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile ülkenin sanayicileri, Türkiye'nin hafif sanayi ürünleri ile özellikle otomobil yedek parça sevkıyatını durdurmasından endişe ediyor.

Azerbaycan’dan ABD’ye yaptırım misillemesi
Azerbaycan parlamentosu, ABD kongresine sunulan ve Azerbaycan’a ekonomik ve siyasi yaptırım uygulanmasını öngören tasarıya karşı, ABD ile ilişkileri yeniden gözden geçirme adına yasa tasarısı hazırlayarak, Azerbaycan Meclisi’ne sunuldu.

Rusya, yaptırımlarla kendi ekonomisini bozuyor!
Yeni yılda Rusya tarafından Türkiye’ye uygulanan ambargoların, ülkede yeni bir enflasyon dalgası yaparak, alım gücü düşen Rus halkını daha da zor durumda bırakması bekleniyor.

Kuzey Kore’ye daha sert yaptırımlar yolda
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anthony Blinken ile Japon ve Güney Koreli mevkidaşları, Japonya’nın başkenti Tokyo’da biraraya geldi. Yapılan ortak açıklamada, ‘yaptırım uygulanmamasının Kuzey Kore’nin nükleer denemelerine devam edeceği anlamına geleceği’ belirtilirken “Şimdi çözülmezse ileride daha büyük sorunlarla karşılaşabiliriz” ifadesine yer verildi.