6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB'den İran'a yaptırım kararları

Son Güncelleme: 24 OCAK 2012 - TSİ 10:37

Arupa Birliği dışişleri bakanları nükleer programı sebebiyle İran'a petrol ambargosu uygulanması konusunda anlaştı. Karar, İran'la yeni petrol anlaşmalarının yapılmasını yasaklarken, eski anlaşmaların Temmuz ayına kadar yürürlükte kalmasına izin veriyor.
İran'ı uranyum zenginleştirme programından vazgeçirmek isteyen Batı ülkeleri, Tahran'ı ekonomik yaptırımlarla köşeye sıkıştırmak istiyor.
Yeni ekonomik yaptırımlar uyarınca, İran Merkez Bankası'nın Avrupa'daki malvarlıklarını dondurulacak ve işlemlerine kısmi yasaklama getirecek. İran petrolüne de aşamalı şekilde ambargo getirilecek.
Fransa, Almanya ve İngiltere gibi petrol ihtiyacını halihazırda başka kaynaklardan karşılayan ülkeler bu ambargoya destek veriyor.
Ancak Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi önemli ölçüde İran petrolüne bağımlı ülkeler böyle bir yaptırıma sıcak bakmıyor. Özellikle mali darboğazdan geçen Yunanistan, ekonomisini sarsacağı endişesiyle, bu tür bir ambargoyu 6 aydan önce uygulamaya yanaşmıyor.
Ambargo uyarınca, 1 Temmuz'dan itibaren Avrupa Birliği'ne üye ülkeler İran'la petrol alımına dair hiçbir yeni anlaşma yapamayacak. 
TRT