20 Zilka'de 1441 | 11 Temmuz 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

depresyon Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Antidepresan depresyon nedeni mi?
Günlük yaşam içinde olumsuz olaylar sonrası karşılaşılan her duygu bozukluğu depresyon olarak değerlendiriliyor. Klinik depresyonu, 'kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek keder durumu' şeklinde tarif eden psikologlar, insanın doğası gereği her iyi habere sevinirken, olumsuz haberlere üzülmesini normal bir durum olarak değerlendiriyor.

Çocuklar 'Siber Zorbalık' tehdidi altında
Bilişim teknolojisi 'siber zorbalık' adı verilen yeni bir şiddet türü doğurdu. Uzmanlar, bunun geleneksel şiddet kadar tehlikeli olduğunu belirtirken "Öfke, endişe, yalnızlık, depresyon ve intihar etme gibi ciddi sorunlara yol açabilir" uyarısında bulunuyor.

'Helikopter anneler'i depresyon riski bekliyor
Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, hayatını bebeğinin etrafında dönerek geçiren ve bu nedenle 'helikopter anne' olarak anılan kadınlarda, depresyona girme riski daha fazla...

Depresyona karşı karanlık tedavisi
Bilim adamları, sonuçları Molecular Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmada, loş dahi olsa gece yanan ışığın, yaşam sevincini azalttığını, aksinin, yani gece zifiri karanlığın ise depresyonu hafiflettiğini tespit etti.

Depresyon iş kaybına neden oluyor
Her 10 çalışandan biri, depresyon nedeniyle işe gidemediğini söylüyor. Avrupa Depresyon Birliği'nin ''Avrupa'daki İşyerlerinde Depresyonun Etkilerinin Denetimi'' anketine katılan her 10 çalışandan biri, depresyon nedeniyle işe gidemediğini söyledi.

Modern dünyanın gizli salgını "Küresel Depresyon"
Veriler, dünyanın ruh sağlığının pek de iyi olmadı yönünde. Her 5 kadından, her 12 erkekten biri depresyonda. Üstelik sorun sadece yetişkinleri etkilemiyor, okul çağı çocuklarının %2’si de depresyon kıskacında.

121 milyon insan depresyonla mücadele ediyor
Dünya Sağlık Örgütü'nün son verileri, dünya üzerinde depresyonla mücadele eden yaklaşık 121 milyon insanın yüzde 20 ile 40'ının intihar girişiminde bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu hastaların yüzde 10 ile 15'i ise hayatını kaybediyor.

Demir eksikliği depresyona yol açıyor
Uzmanlar, demir eksikliğinin depresyona yol açabileceğini söylediler. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı tarafından Süleyman Demirel Konferans Salonu'nda 'Depresyon Hakkında Yanlış Bilinenler' adlı konferans gerçekleştirildi.

ABD’de 5 çocuktan biri hasta
ABD’deki çocukların yaklaşık yüzde 20’sinde, anksiyete, depresyon ve dikkat eksikliği gibi ruhsal bozukluklar bulunduğu bildirildi. Federal sağlık yetkililerinin geniş çaplı araştırması, 3-17 yaşındaki çocukların yüzde 13-20’sinde ruhsal bozukluk bulunduğunu ve oranın artmaya devam ettiğini gösterdi.

Depresyon parkinson riskini 3 kat artırabilir
Tayvan'da bilim adamları, 10 yıl boyunca, depresyona yakalanan 4 bin 634 kişi ile ruhsal sorunu olmayan 18 bin 544 kişinin sağlık durumunu karşılaştırdı.

Antidepresanlar bilinçsiz kullanılıyor
Uzmanlar Türkiye’de antipsikotik tüketiminin son 5 yılda 7 milyon 201 bin kutudan 12 milyon 158 bin kutuya çıktığını, ruh sağlığı hastanelerinde doluluk oranının da yüzde 100’e ulaştığını belirtti.

Depresyon artışının sebepleri
Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre yılda 8.6 milyon kişi ruh ve sinir hastalıkları nedeniyle doktora başvuruyor. Gerek bu başvurular gerekse antidepresan kullanımı her yıl artıyor. 5 yılda antidepresan kullanımı % 25.6 arttı.

Depresyon Avrupa'ya milyarlarca avroya mal oluyor
Doktor Allan Young, depresyon konusunda on yıllardır çalışmalar yapıldığını ve birtakım önemli bulgular elde edildiğini anlattı.

Depresyona karşı 20 dakika egzersiz
İngiliz bilim insanları daha önce yapılan 49 araştırmayı inceleyerek düzenli egzersizin ruh sağlığına olan faydalarını gün yüzüne çıkardı.

Sağlıkta da domino etkisi var!
Bedende ve ruhta taşlardan biri yerinden oynadı mı, her şey birbiri ardına değişiverir. Yani “domino etkisi” anında devrededir.