28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Azerbaycan gazı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Doğalgazda durum yarın akşama kadar düzelecek'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgazda sıkıntı olmadığını ifade ederek, gaz akışının yarın akşama kadar normale dönmesini umut ettiklerini bildirdi. Yıldız, doğalgazda sorun olmadığını vurgulayarak, Azerbaycan ve İran'da meydana gelen olumsuzlukların giderilmesine çalışıldığına dikkat çekti.

Azerbaycan gazında sorun giderildi
Azerbaycan'da doğal gaz hattında meydana gelen arızanın giderildiği, Türkiye'ye doğal gaz sevkiyatına önümüzdeki saatlerde başlanacağı açıklandı. British Petrolium tarafından yapılan açıklamaya göre, Şah Deniz platformundaki bakım ve onarım çalışmaları tamamlandı. Kuyularda üretime yeniden başlanacak. Azerbaycan, otomatik sistemlerin devre dışı kaldığını açıklamıştı.

AB'nin doğalgazda Türkiye’ye ihtiyacı var
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, enerji sektöründeki gelişmelerle ilgili üye ülkelere gönderdiği raporunda, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak bir boru hattına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Doğalgazda Azeri-Türk işbirliği
Azerbaycan hükümetinin finanse ettiği Strateji Araştırmalar Merkezi (SAM), Azeri doğalgaz stratejilerine yönelik raporunda Türkiye ile Azerbaycan’ın ortaya koyduğu Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesine geniş yer verdi:“Bundan sonra tüm aktörler, oyunu Azeri ve Türk kurallarına göre oynayacak

Nabucco Bitti, Azeri gazı TAP’tan akacak
Azerbaycan gazını Avrupa’ya taşıyacak doğalgaz boru hattının en önemli ortaklarından OMV’nin çekilmesiyle içinde Türkiye’nin de Botaş ortaklığıyla yer aldığı Nabucco projesinin geleceği belirsizleşti. Şah Deniz 2 sahasındaki doğal gazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştırılmasını öngören konsorsiyumun yine Türkiye üzerinden geçecek “Trans Adriatik Boru Hattı”nda (TAP) karar kıldığı bildirildi.

TANAP'a ilk kazma vuruldu.
Azerbaycan gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan Güney Gaz Koridoru projesinin en önemli ayaklarından Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) temelleri atıldı. Azerbaycan gazını Avrupa'ya taşıyacak boru hattının Türkiye ayağı ise 18 Mart'ta start alacak

TANAP’ta 10 milyar dolarlık geri sayım başladı
Azerbaycan gazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak olan 10 milyar dolarlık TANAP projesinde, BOTAŞ TANAP Kamulaştırma Direktörlüğü’nün çalışması ile ‘İnşaat Koridor Hattı’ tamamlandı. Mart ayında teslim edilmesi gereken projenin geçeceği güzergahlardaki kamulaştırmalar da uzlaşma metodu ile yapıldı.

Azerbaycan gazı, Avrupa'ya ulaşacak
Güney Gaz Koridoru'nun en uzun halkası olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'nın, (TANAP) 1 Temmuz itibarıyla Azerbaycan gazını Avrupa'ya iletebilecek duruma geldiği bildirildi.