16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB'nin doğalgazda Türkiye’ye ihtiyacı var

Son Güncelleme: 15 ŞUBAT 2012 - TSİ 11:13

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, enerji sektöründeki gelişmelerle ilgili üye ülkelere gönderdiği raporunda, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak bir boru hattına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
Komisyon, “Bu özellikle Türkiye üzerinden inşa edilmeli. Böyle bir boru hattı, imkanlar elverdiğinde Hazar bölgesinden daha fazla gaz taşımaya izin verecek çapta olmalı” değerlendirmesini yaptı. 
Söz konusu boru hattı için imzalanacak uluslararası anlaşmalarla AB’deki alıcılara arzın güvence altına alınmasını isteyen komisyon raporunda şunlara yer verdi: “Son dönemde Türkiye’den Yunanistan’a gaz akışında yaşanan kesintiler, söz konusu boru hattının sadece AB’ye gaz taşımaya tahsis edilmesinin zorunlu olduğunu gösteriyor. Aksi halde Türkiye’deki talep, transit akışı etkileyebilir.” 
Komisyon raoruna göre yapılacak çalışmalar şöyle sıralandı: “Türkiye ve Azerbaycan’ın yeni projesi olan ve 16 milyar metreküp gazı İzmir Limanına ulaştırmayı hedefleyen Trans-Anadolu doğalgaz hattının yasal durumunun tam olarak belirlenmesine ve fizibilite çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum Güney Gaz Koridorunun gerçekleşmesini geciktirebilir. Komisyon, tüm ilgililere çabalarını birleştirerek Nabucco ve Trans-Anadolu’nun birleştirilmesiyle AB’nin haklarını güvence altına alacak şekilde AB dışında tahsisli boru hattı oluşturmaları çağrısında bulunur.”
HÜRRİYET