7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Nijerya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Madenden yayılan zehir, 400 çocuğu öldürdü
Nijerya'nın kuzeyinde çevre kirliliği ölüm saçıyor. Son iki yıl içinde altın madenlerinden yayılan kurşundan zehirlenen 400 çocuk öldü. İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yapılan açıklamaya göre, Nijerya'nın kuzeyinde, modern tarihin en büyük kurşun kirlenmelerinden biri yaşanıyor.

Son mesaj: İki motor da arızalandı
Nijerya'da Lagos kentinde, Murtala Muhammed Uluslararası Havaalanı'ndan kalktıktan sonra iki katlı binaya çarparak düşen MD-83 tipi uçaktaki 153 kişiden 80'ninin cesedine ulaşıldı.

Nijerya'da ABD parmağı
Nijerya, Amerika merkezli Vulcan Petroleum şirketi ile 6 yeni petrol rafinerisi inşa etmek için 4,5 milyar dolarlık ön anlaşma imzaladı.

Nijerya'da yılda 300 bin kişi sıtmadan ölüyor
Batı Afrika ülkelerinden Nijerya'da sıtma hastalığı nedeniyle yılda 300 bin kişi hayatını kaybediyor.Sağlık Bakanlığı verilerine göre, sıtma nedeniyle ölüm oranlarına ülkenin kırsal bölgelerinde daha fazla rastlanıyor.

Nijerya'nın acil yardıma ihtiyacı var
Sel felaketi yaşayan Nijerya'nın acilen 38 milyon dolar yardıma ihtiyacı olduğu açıklandı Birleşmiş Milletler, Nijerya'daki sellerin 2,1 milyon insanı etkilediğini, acil yardım için 38 milyon dolara ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Nijerya'da batan tekneden 90 kişi hâlâ kayıp
Nijerya'da geçen hafta batan teknenin 90 yolcusunun hala kayıp olduğu bildirildi. Acil durum yetkilisi Vincent Acquah, kurtarma ekiplerinin, Calabar kentinin açığında meydana gelen kazadan sonra 90 kişinin hala kayıp olduğunu söyledi.

20 milyondan fazla insan açlıkla mücadele ediyor
Birleşmiş Milletler, Güney Sudan, Nijerya, Somali ve Yemen'de 20 milyondan fazla insanın kıtlık ile karşı karşı karşıya olduğunu duyurdu. Bu ülkeler için 4 virgül 4 milyar dolarlık acil yardım çağrısı yapıldı.

Nijerya'da açlıkla mücadele için 10 yıllık eylem planı
Nijerya Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Audu Ogbeh, özellikle ülkenin kuzeyinde şiddetli açlık yaşandığını belirterek sorunun çözümü için "Tarım Sektörü Gıda Güvenliği ve Beslenme Stratejisi"ni hazırladıklarını belirtti.

'Afrika'nın kalbi' Nijerya
Nijerya, Afrika'nın en kalabalık nüfusuna sahip olması, zengin doğal kaynakları, kıtanın en büyük iki ekonomisi arasında yer alması ve Afrika'daki en büyük Müslüman nüfusu barındırmasıyla öne çıkıyor.

Nijerya'da 3,6 milyon kişi temiz suya muhtaç
Nijerya'da devam eden çatışmalar nedeniyle 3,6 milyon kişinin temiz su ihtiyacını karşılayamadığı bildirildi. Yapılan açıklamada ülkenin kuzeydoğusunda temiz su şebekelerinin yüzde 75'inin hasar gördüğü belirtildi.

On binlerce Nijeryalı iftar ve sahurda buluşuyor
Batı Afrika ülkesi Nijerya'nın başkenti Abuja ve Sokoto eyaletinde ramazan boyunca her gün on binlerce kişi iftar ve sahurda buluşuyor.

'Nijerya fakirleşebilir'
Nijerya'nın kuzeyindeki Kano Eyaleti'nin Emiri ve Eski Merkez Başkanı Sanusi Lamido Sanusi, etkili adımlar atılmazsa Nijerya'nın gelecek yıllarda fakirliğin merkezi olarak kalacağı uyarısında bulundu.

Nijerya kıtasına sığmıyor
Nijerya’nın petrol ve doğaz gaz kaynakları, ülke ekonomisinin atar damarını oluşturuyor. Afrika’nın en büyük petrol üreticisi olan ülke, 1971 yılından beri Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bir üyesi.

D-8, Tarım Bakanları Nijerya’da
Gelişen Sekiz Ülke (D-8) örgütünün 4. Gıda Güvenliği Tarım Bakanları Toplantısı, 4-6 Aralık’ta Nijerya’nın başkenti Abuja’da yapılacak. D-8 Genel Sekreterliği’nden edinilen bilgiye göre, ana teması gıda güvenliği olan toplantıda, bu alanda bölgesel ve küresel işbirliğinin geliştirilmesi, üye ülkeler arasında deneyimlerin paylaşılması ve ortak hedeflerin belirlenmesi ile gıdaya erişimde ve gıda dağıtımında yaşanan sıkıntılar ele alınacak.

Nijerya'da tekne kazası
Nijerya'nın Benue eyaletinde meydana gelen tekne kazasında 50'ye yakın kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğinden endişe ediliyor.