23 Zilka'de 1441 | 14 Temmuz 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Nijerya kıtasına sığmıyor

Son Güncelleme: 13 KASIM 2013 - TSİ 16:51

Nijerya’nın petrol ve doğaz gaz kaynakları, ülke ekonomisinin atar damarını oluşturuyor. Afrika’nın en büyük petrol üreticisi olan ülke, 1971 yılından beri Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bir üyesi. IMF’nin 2011 verilerine göre ekonomisi hidrokarbon endüstrisine dayalı olan Nijerya’nın ihracat gelirinin yüzde 95’inden fazlasını ve hükümetin elde ettiği gelirin en az yüzde 75’ini petrol oluşturuyor. Afrika’nın en büyük ülkesi, günde ortalama 2.5 milyon varil petrol üretiyor. Petrol üretiminin asıl konuşlandığı yer ise Nijer deltası.
Nijerya ayrıca Afrika’daki en büyük doğal gaz rezervlerine de sahip. Doğal gazın kullanımını sağlayan altyapı ise henüz gelişme aşamasında. Petrol üretimi için doğal gazın kullanımı son zamanlarda hızla artmışken, bölgesel boru hatlarının kurulması ve sıvılaşmış doğal gaz altyapısının yaygınlaştırılmasıyla doğal gazın ileride daha çok ihracat ve yerel üretim için kullanılacağı düşünülüyor. Nijerya hükümetinin üzerinde çalıştığı yasa tasarılarının yatırım alanındaki belirsizlikleri ortadan kaldırarak ve sektöre bir düzenleme getirerek gelirin artışında etkili olması bekleniyor.
Nijerya’nın doğal gaz, kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkedeki elektrik üretiminin lokomotifi olması için bazı yasal düzenlemelerin sona erdirilmesi gerekiyor. Nijerya, 37.14 milyar varil olan petrol rezervlerini önümüzdeki günlerde 40 milyara çıkarmayı hedefliyor. Petrol arama çalışmaları son zamanlarda daha çok açık derin denizlerde yoğunlaşmış durumda. Nijerya, kıtanın en çok yabancı yatırımını alan ülke.
 
Milliyet