20 Cemaziyelevvel 1445 | 4 Aralık 2023 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

C vitamini Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
C vitamininin fazlası hastalıktan korumuyor
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu, araştırmaların, gereğinden fazla C vitamini almanın sağlıklı bireyleri hastalıklardan korumadığını ortaya koyduğunu belirterek, çocuklara gerektiği kadar meyve ve sebze yedirilmesi gerektiğini bildirdi.

Soğuğa karşı bol miktarda C vitamini tüketin
Uzman Doktor Serdar Kurnaz, mevsim değişikliği nedeniyle başlayan ve kış mevsiminde sıkça görülen gribe karşı uyardı. Gribe karşı vitamini ilaç yerine meyve olarak tüketmeyi tavsiye eden Uzman Dr. Serdar Kurnaz, gribin insanlarda en sık görülen toplum kökenli enfeksiyonlardan biri olduğunu kaydetti.

Beyin kanamasına karşı C vitamini
Bilim adamları C vitamini eksikliği ile inme arasındaki bağlantıyı ortaya çıkardı. Turunçgiller, brokoli, kivi ve biberde bol miktarda bulunan C vitamini eksikliği, kansızlık, bağışıklık sisteminde zayıflık, eklem ağrısının yanı sıra beyin kanamasına da neden oluyor.

Aronya ormanı kurulacak
Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, C vitamini deposu aronya bitkisinin yetiştirileceği bir orman kurulacağını söyledi.

1 adet kivi 1 kilogram portakala denk
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, vitamin ve mineraller yönünden çok zengin olan kivinin günlük olarak tüketilmesini önerdi.

Cennet hurmasının faydaları
Cennet elması, cennet hurması, taze hurma olarak bilinen Trabzon hurması hem çok lezzetli hem de kilo vermeye yardımcı bir meyvedir.

Gribe karşı C vitamini yeterli değil
Yrd. Doç. Dr. Neşat Bozkurtgil, antibiyotik ve C vitamini kullanımının gribi atlatmak için etkili olmadığını belirterek, en iyi korunma yönteminin hasta kişilerden mümkün olduğunca uzak durmak ve hijyen kurallarına uymak olduğunu söyledi.

Limonun bağışıklığa katkıları neler?
Taşıdığı C vitamini nedeniyle limonun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle de şu sıralar virüsle mücadele etmek için bünyemizi güçlü tutmak her zamankinden daha da fazla önem taşıyor.