1 Ramazan 1444 | 23 Mart 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Limonun bağışıklığa katkıları neler?

Son Güncelleme: 16 MART 2020 - TSİ 10:36

Taşıdığı C vitamini nedeniyle limonun faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle de şu sıralar virüsle mücadele etmek için bünyemizi güçlü tutmak her zamankinden daha da fazla önem taşıyor.

Virüsten korunmak için bulaşmayı önlemek üzere alınan tedbirler elbette önemli. Ancak sürekli astronot gibi özel kıyafetler giyerek yaşayamayacağımıza göre ön planda bünyemizi daha doğrusu bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız gerekir.

Bağışıklığı güçlendirmek için iyi uyku dâhil olmak üzere dikkat etmemiz gereken pek çok nokta var. Doğru ve sağlıklı beslenmek bunların başında geliyor. Ninelerimizden, dedelerimizden beri bildiğimiz gibi üşüttüğümüzde, soğuk algınlığı ve griple karşılaştığımız zamanlarda ilk başvurduğumuz yiyeceklerdendir limon.

İçerdiği yüksek orandaki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Tüm virüs ve bakterilere karşı direncimizi artırır.

Kansızlığın en sık rastlanan sebeplerinden biri de demir eksikliğidir. Limon yiyeceklerdeki demirin emilimini artırır. Böylece bağışıklık için de önemli bir mineral olan demirin eksikliğini gidermede yardımcı olur.

Milliyet