17 Şaban 1445 | 27 Şubat 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kısa çalışma ödeneği Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kısa çalışmaya yeni düzenleme
Ekonomik zorluk dönemlerinde işletmelerin süreci yönetebilmek için seçeneklerinden biri de işçilerinin iş sözleşmelerinin feshedilmesi yerine kısa çalışma ödeneğinden yararlanılması.

Kısa çalışma ödeneği yıl sonuna kadar 6 ay
Zor durumda bulunan işletmelere verilen maaş desteğini içeren kısa çalışma ödeneği, yıl sonuna kadar 3 ay yerine 6 ay uygulanacak.

‘İşkur’dan kısa çalışma ödeneği
Zorda kalan işyerlerinde çalışanların maaşlarının bir süre İşkur tarafından ödenmesi anlamına gelen “kısa çalışma ödeneğinde”, yararlanma koşulları kolaylaştırılıyor. İşçi ve işveren kesiminin “daha çok işletmenin bu imkandan yararlanması gerektiği” yönündeki taleplerinin ardından, İşkur konuyu gündemine aldı.

Kısa çalışma ödeneği gündemde
Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında kısa çalışma ödeneği devreye alınacak. Bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilecek ve işverenlerin de maliyetleri azaltılmış olacak ve istihdam korunabilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurular başladı
Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvuruların genel olarak bütün sektörlere açılmasının ardından başvurular dün itibarıyla başladı.