16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kısa çalışma ödeneği gündemde

Son Güncelleme: 20 MART 2020 - TSİ 16:58

Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında kısa çalışma ödeneği devreye alınacak. Bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilecek ve işverenlerin de maliyetleri azaltılmış olacak ve istihdam korunabilecek.

Paketin açıklanmasının ardından hafta sonundan bu yana sürdürülen kısa çalışma ödeneğiyle ilgili çalışmalar da hızlandırıldı. İlk aşamada, İŞKUR kararıyla, kısa çalışma ödeneğine başvurabilme durumlarına ayrı bir madde halinde “salgın hastalık nedeniyle ekonomik tehditin” de eklenmesi planlanıyor. Bu yolla daha önce kısa çalışma ödeneğine başvuran firmaların, bu kez yeni maddeden başvurabilmesi ve yeniden kısa çalışma ödeneği alabilmesinin sağlanması amaçlanıyor.

450 güne düşecek

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için, çalışanın son 3 yılda 600 gün primini ödenmesi şartının esnetilmesi de gündemde. 600 günün 450 güne düşürülmesi için çalışma yapılıyor ancak henüz kesin karar verilmedi. Yapılacak bir diğer değişiklik ise, dosyaların sonuçlandırılmasıyla ilgili. Ş

u anda kısa çalışma ödeneğine başvuran bir işletme için, müfettişlerin gidip yerinde inceleme yapması gerekiyor. Önümüzdeki dönemde ise, bu başvuruların uzaktan sonuçlandırılması için de çalışılıyor. Başvuruların da online yapılabilmesi seçeneği gündemde.

Hürriyet