16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bin köye, bin ceviz ve badem ormanı kurulacak
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, köylerin kalkınmasını sağlamak için bir dizi eylem planı hazırladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bu konuda şunları söyledi: Köylülerin kalkınmasını sağlamak için bir dizi eylem planı yaptık. Badem ve cevizin eylem planını hazırladık. Sırada mantar eylem planı var. Proje şu; bin köyde, bin ceviz ve badem ormanı kuracağız.

Bakanlıktan 30 ile yangın uyarısı
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, güney ve batı bölgelerindeki 30 il için yangın uyarısında bulundu.

Dere yatağına artık ev yapılamayacak
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, jeotermal sular ve denizler hariç, kıyı suları dahil olmak üzere yüzeysel, yeraltı su kaynaklarıyla alakalı bütün hususları ve doğal mineralli suların tahsisine dair denetim hususlarını kapsayan Su Kanunu Taslağı'nı görüşe açtı.

Türkiye'ye kuraklık mı geliyor?
Düzensiz bir yağış rejimine sahip olan Türkiye, yağışlardaki değişkenlikler nedeniyle kuraklık riskiyle karşı karşıya kalıyor.Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı, ''Türkiye'nin 2011-2012 Tarım Yılı Kuraklık Analizi'' raporuna göre, Türkiye'de çok farklı iklim özelliklerine sahip bölgelerin...

Sahil çamından reçine üretilecek
Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın, ormanlarda odun dışı ürünlerden yararlanma konusunda son yıllarda yoğunlaşan çalışmalar devam ediyor. Türkiye'de ilk kez sahil çamından reçine üretimi gerçekleştirilecek.Orman Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2010 yılında 131 bin ton odun dışı ürün üretimi gerçekleştirildi.

'Su'daki kaçakla mücadele başlıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülke genelinde yüzde 46’ya varan su kayıp ve kaçaklarını azaltmak için seferberlik başlatıyor. Kayıp ve kaçaklarla mücadele için yol haritasını belirleyen bakanlık, belediyelerin şebekedeki kayıp ve kaçak oranlarını 2 yıl içinde yüzde 40, takip eden 2 yıl içinde yüzde 30 düzeyine indirme zorunluluğu getiriyor.

‘Tersine 2B’ paketi hazır
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın hazırladığı taslakla, 2B gibi orman vasfını yitirmiş alanların vatandaşlara satışı anlamına gelen 2B düzenlemesinin ardından, bunun tam tersi, tapulu arazilerinin “orman alanı” ilan edilmesi sorununa çözüm aranıyor. Taslağa göre, arazinin durumuna göre bir kaç formül uygulanacak. Daha önce tapusu olup da iptal edilenlere, bu yerler 49 yıllığına bedelsiz verilecek. Ancak aynı amaç için kullanma şartı getirilecek.

Rüzgar enerjisi projeleri masaya yatırılıyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, rüzgar enerjisi projelerini masaya yatırmak üzere toplanıyor. Rüzgar enerjisi santrallerinin durumu, geleceği, bu projelerin kuş yolları ve çevreye etkilerinin ele alınacağı toplantı Orman Genel Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve ilgili birimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek.

Bu yıl 8 bin hektar yandı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye genelinde 2013 yılında çıkan 2 bin 274 orman yangınında 8 bin 592 hektar alanın yandığını bildirdi.

‘Yedi renkli göl’ SOS veriyor
Isparta’da bazı gün ve saatlerde farklı renklerde görüldüğü için ‘Yedi Renkli Göl’ olarak adlandırılan Eğirdir Gölü, çevresindeki tarımsal faaliyetler nedeniyle kirlenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Bakanlıktan ‘biokaçakçılık’ operasyonu
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Artvin, Gümüşhane ve Rize’de doğadan izinsiz olarak bitki ve hayvan türleri topladıkları tespit edilen yabancı uyruklu şahıslara 2012 ve 2013 yıllarında 593 bin TL para cezası kesti.

Barajların 'geleceği' yaban keçilerine emanet
Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Çoruh Üniversitesi; barajların yaban hayatına etkilerini tespit etmek amacıyla ortak bir çalışma başlattı. Çoruh Vadisi ve Verçenik Dağı’nda başlatılan proje kapsamında bölgedeki yaban keçileri GPS’le 3 yıl boyunca izlenecek. Elde edilen verilerle barajların yaban hayatına etkileri tespit edilerek alınması gereken önlemler belirlenecek.

Yaban hayvanlar için yeşil koridor
Otobanlar nedeniyle derelere ulaşamayan ve yaşamı zorlaşan hayvanlar için geniş alt ve üst geçitler yapılmasını kararlaştıran Orman ve Su İşleri Bakanlığı, şimdi de “yeşil koridor” projesi için harekete geçti.

2B'de başvuru bedeli 2000 lira
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2B'lerin satışıyla ilgili yaptığı açıklamada "Peşin ödeyen rayiç bedelin yüzde 40'ına 2B'nin sahibi olacak" dedi.

5.4 milyon 2B kapsamında
Yıllardır kangren sorunu haline gelen ve 2B olarak adlandırılan "orman vasfını yitirmiş" arazilerin satış maratonu yarın başlıyor.