7 Cemaziyelahir 1442 | 21 Ocak 2021 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Türkiye'ye kuraklık mı geliyor?

Son Güncelleme: 31 ARALIK 2012 - TSİ 11:20

Düzensiz bir yağış rejimine sahip olan Türkiye, yağışlardaki değişkenlikler nedeniyle kuraklık riskiyle karşı karşıya kalıyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı, ''Türkiye'nin 2011-2012 Tarım Yılı Kuraklık Analizi'' raporuna göre, Türkiye'de çok farklı iklim özelliklerine sahip bölgelerin bulunmasının aynı dönemde hem kuraklık hem de nemliliğin yaşanmasına neden olabildiği belirtilerek, bunun sonucunda da aynı tarım yılı içerisinde, bitkisel üretimde, kimi bölgelerde üretim artışı meydana gelirken kimi bölgelerde üretimde azalma görüldüğü kaydedildi.
Yıllık yağış ortalamasının 643 milimetre olduğu Türkiye'de, 2011-2012 dönemini 660 milimetrelik yağışla tamamlayarak normale göre yüzde 3'lük bir artış olduğu ifade edilen raporda, son 51 yıl dikkate alındığında en kurak tarım sezonunun 477 milimetre ile 1972-73 döneminde, en yağışlı sezon ise 840 milimetre ile 1962-1963 döneminde yaşandığına vurgu yapıldı.
Bölgelere göre bu yıl kuraklığın, daha çok Türkiye'nin Orta ve Doğu kesimlerinde kendisini hissettirdiği, Güney ve Batı Bölgelerde ise normal düzeyde yağış aldığı kaydedilen raporda, yağışlarda en fazla düşüşün yüzde 17 ile Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşandığı bildirildi.
EGE VE AKDENİZ'DE YAĞIŞ ARTTI
Raporda, yağışların, İç Anadolu Bölgesi'nde yüzde 10, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise yüzde 1 oranlarında düşüş gösterdiğine yer verilerek, yağışlarda, Ege Bölgesi'nde yüzde 17, Akdeniz Bölgesi'nde ise yüzde 15 oranında artış görüldüğü ifade edildi.
Söz konusu raporda, 2011-2012 tarım yılındaki 12 aylık dönemde, Karadeniz Bölgesi'nin doğusu ve orta iç kesimleri, İç Anadolu Bölgesi'nin ortası ile kuzeybatısı hariç tamamı, Akdeniz Bölgesi'nin doğusu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin orta kesimleri ile güneydoğusu, Bitlis ve Van hariç Doğu Anadolu Bölgesi'nin tamamı ile lokal olarak da Burdur ve Tekirdağ civarlarında değişen şiddetlerde kuraklık yaşanırken, Türkiye'nin güneyi, batısı ve Orta Karadeniz civarlarında ise 12 aylık dönemde nemliliğin hakim olduğu vurgulandı.

Milli Gazete