15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kurban Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
M.E.C. VAKFI’NDAN 6. ULUSLARARASI KURBAN ORGANİZASYONU
Avustralya MEC Vakfı, “6. Uluslararası Kurban Organizasyonu” ile kurban ibadetini kolaylaştırma ve lâyıkıyla yerine getirme hizmetine devam ediyor.

Dişi hayvan kesimi yasaklanmalı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Ülkemizdeki hayvan sayısının biran önce arttırılması için acilen dişi hayvan kesimi yasaklanmalıdır. İlk karar da Kurban Bayramı öncesi alınmalı ve bu bayramda özellikle dişi koyun kesimi yasaklanmalıdır" dedi.

Hac’da Kadınlardan Çizgiler
Sıkı tahditler ve engellere rağmen hamdolsun Rabbimiz bize bu sene de hac ziyaret ve ibadetini nasip eyledi. Hac, İslâm dîninin, çok değerli, çok hikmetli, çok esaslı ibadetlerinden biri... Fevkalade önemli sosyal yönlere sahip: Tüm dünyanın en zengin, en sıhhatli, en uyanık, en aydın müslümanlarını her sene, insanlık tarihinin beşiği olan bu mukaddes beldelerde bir araya getiriyor; ...

AKRA FM, KURBAN BAYRAMI’NDA DA DOPDOLU…
Gönüller sultanı Mehmed Zahid Kotku (Rh.A.) ile ilim, fikir ve gönül önderi Mahmud Es’ad Coşan (Rh.A.) hocaefendilerin bayram özel sohbetleri, ilim adamlarıyla yapılan bayram özel söyleşileri, bayramlaşmanın ve bayramı idrak etmenin önemini anlatan ve hatırlatan radyo programları…

Hacılar akın akın Arafat'ta
Dünyanın dört bir yanından 3 milyona yakın hacı adayı Arafat'ta. Arafat dağının etekleri ihramlarla beyazlara büründü...

Kurban keserken bunlara dikkat
Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, kurbana ilişkin sıkça sorulan soruları cevaplandırdı. Buna göre, koyun, keçi, sığır, manda ve devenin dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemiyor. Bu hayvanların kurban olarak kesilebilmesi için koyun ve keçinin 1, sığır ve mandanın 2, devenin ise 5 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ancak 6 ayını tamamlayan koyun, 1 yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması halinde kurban edilebiliyor.

M.E.C. VAKFI’NIN KURBAN ORGANİZASYONUNDA BAĞIŞ SONA ERDİ
Avustralya Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’nın, kurban ibadetini kolaylaştırma ve layıkıyla yerine getirmek amacıyla bu yıl 6.’sını düzenlediği uluslararası kurban organizasyonunun kurban bağış süresi sona erdi.

M.E.C. Vakfı’nın kurban organizasyonu tamamlandı
Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’nın bu yıl altıncısını düzenlediği uluslararası kurban organizasyonu kapsamında vekâlet veren hayırseverlerin kurban etleri, Endonezya’daki gerçek ihtiyaç sahiplerine birinci elden ulaştırıldı. Avustralya’nın Brisbane şehrinde faaliyetlerini sürdüren Mahmud Es’ad Coşan Vakfı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kurban çocuğa paylaşımcı olmayı öğretiyor
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban kesim aşamalarına uzaktan da olsa katılması sağlanan çocuğun paylaşımcı olmayı öğrendiği bildirildi.

'Kurban Bayramı için ithalata gerek yok'
Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, "Son hesaplamalara göre Kurban Bayramı için herhangi bir hayvan varlığı sıkıntısı görünmüyor. Dolayısıyla şu anda Kurban Bayramı için ithalat söz konusu değil" dedi.

Müslümanlara kurban vergisi
Belçika'da Flaman Bölgesi içinde yer alan Mechelen kentinde belediye, Kurban Bayramı'nda kesilecek her koyun için 15 euro vergi alınmasına karar verdi. İbadetlerini yerine getirmeye hazırlanan Müslümanlar kurban vergisi ile şoke oldu.

Kurban derisinde THK tekeli kalktı
THK'nın kurban derilerini toplama yetkisi kaldırıldı. Bundan böyle vatandaşlar kurban derilerini istedikleri yere bağışlayabilecek

Kaçak kurbana jandarma geçit verilmedi
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Tokat İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, güneydoğu illerinden batıya sevk edilen kurbanlık hayvanlar için kontrol ve denetimlerini arttırdı.

Kurban'ın ekonomiye katkısı 4 milyar TL
Kurban Bayramı, hayvan üreticileri başta olmak üzere turizmden gıdaya, tekstilden ulaşıma kadar birçok sektörün yüzünü gülderecek. Kurban Bayramı dolayısıyla yüzü gülecek ilk sektör hayvancılık.

Kurban yasaklarına dikkat
Trabzon Müftülüğü, Kurban Bayramı öncesinde kurban kesim fiyatları ve şartlarıyla ilgili alınan kararları açıkladı. Buna göre, kesim ücreti büyükbaş hayvanlar için 250, küçükbaş hayvanlar için 40 lira olarak belirlendi.