10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kurban çocuğa paylaşımcı olmayı öğretiyor

Son Güncelleme: 10 EKİM 2012 - TSİ 10:56

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurban kesim aşamalarına uzaktan da olsa katılması sağlanan çocuğun paylaşımcı olmayı öğrendiği bildirildi.
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayhan Bilgiç, yaptığı açıklamada, kurbanın; çocukların daha çok sosyal yönünü geliştirmesi gerektiğini söyledi.
Kurbanı ve kurban kesimini merak eden çocuğa yaşına uygun bir şekilde durumun anlatılabileceğini belirten Bilgiç, çocuğa mutlaka hem bayramın hem de kurban kesimi bilgisinin verilmesi gerektiğine dikkati çekti.
Şehir hayatına alışmış bir çocuğun kurban kesimini travmatik bir olaymış gibi algılayabileceğinin unutulmaması uyarısında bulunan Bilgiç, 7-12 yaş arasındaki çocuğun kesim sürecini çok ayrıntılı olmasa da uzaktan görebileceğini dile getirdi.
Çocuğun sosyal yönünün gelişmesi için 7 yaşından büyük olanların sürece uzaktan da olsa katılabileceğini anlatan Bilgiç, 7 yaşın altındaki çocukların kesinlikle kurban kesimini izlememesi gerektiğini aktardı.
Bilgiç, soyut düşünme yeteneği olmayan küçük çocuğun, kesim işlemini hayvana eziyet etme, zarar verme gibi algılayabileceğini ifade etti.

Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın da ailelere kurban kesimi konusunda çocuklarında gerekli olan duyarlılığı sağlamaları tavsiyesinde bulundu.