10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Karaciğer yağlanması Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Karaciğer yağlanmasının farkında mıyız?
Yağlı karaciğer, hem pek çok ciddi sağlık sorununa davetiye çıkarıyor hem de en önemli işini yapamaz hale geliyor; Vücuttaki toksinleri temizleyemiyor. Peki karaciğerimizi bundan nasıl koruyabiliriz?

'Karaciğer yağlanmasını hafife almayın'
Karaciğerimizin pek çok düşmanı var. Bunların kimi iç, kimi dış düşman. En çok karşılaşılanı ise dış saldırılardır. Bu saldırıların çoğu sinsi ve yavaştır. Şeker tüketimimiz ciddi ölçüde artmış durumda. Çoluk çocuk, genç yaşlı şeker bağımlısı olduk. Ve bu bağımlılıktan zarar gören organların en başında da karaciğerimiz var.

'Oruç tutmak karaciğer yağlanmanızı azaltabilir'
Ramazan sofralarının vazgeçilmesi olan ziyafet sofralarının lezzetleri ölçülü tüketilmediğinde, özellikle sağlık problemleri yaşayanların şikayetlerinin artmasına neden olabiliyor.

Şeker tüketmemeniz için 10 sebep
Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz fazla şeker tüketenlerin karşı karşıya kaldıkları risklerini anlattı. Çalışmalara göre, günümüzde kişi başına ortalama 10 ile 30 çay kaşığı, bir başka deyişle 40-120 gram şeker tüketiliyor.

Obezite yaşı 8'e indi
Obezite Cerrahisi Uzmanı Dr. Tufan Ergenç, yeme içme alışkanlığının değişmesinden ve özellikle fast-foodun artmasından obezite yaşının giderek düştüğünü belirterek, "Çocuklarda obezite görülme sıklığı giderek artıyor. Bu durum çocuklarda erken yaşta karaciğer yağlanması gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir" dedi.

Trans yağlar hastalık ve erken yaşta ölüm sebebi
Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Alpaslan Tanoğlu, trans yağların, vücut ve sağlık için gerekli ve vazgeçilmez yağ asitlerinden olmadığını belirterek, bu yağların, et ve süt ürünlerinde doğal halde eser miktarda bulunabildiğini ancak sağlığı tehdit edecek düzeyde hazır gıdalar içinde bulunabilenlere karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

'Ofis tipi karaciğer yağlanması' uyarısı
Dr. Temel Yılmaz, ofis çalışanlarında karaciğer yağlanma riskinin oldukça yüksek olduğunu belirterek, akıllı ofislerdeki oksijensiz ortamın hastalık riski oluşturduğu uyarısında bulundu.

Karaciğer yağlanmasına dikkat
Karaciğer hücrelerinde anormal seviyede yağ birikmesine karaciğer yağlanması deniyor. Yaygın şekilde karşılaşılan karaciğer yağlanması ciddiye alınması gereken bir durum.