11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Obezite yaşı 8'e indi

Son Güncelleme: 3 NİSAN 2019 - TSİ 10:15

Obezite Cerrahisi Uzmanı Dr. Tufan Ergenç, yeme içme alışkanlığının değişmesinden ve özellikle fast-foodun artmasından obezite yaşının giderek düştüğünü belirterek, "Çocuklarda obezite görülme sıklığı giderek artıyor. Bu durum çocuklarda erken yaşta karaciğer yağlanması gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir" dedi.

Türkiye Çocukluk Çağı Obezite Araştırması'nın (COSİ) sonuçlarını değerlendiren Ergenç, "Bu araştırmaya göre 8 yaşındaki obez çocuk oranı yüzde 8.3 iken, 2016 verilerinde bu oranın yüzde 10'a kadar arttığını görüyoruz. Bu demek oluyor ki her 10 çocuktan 3'ü obezite ile karşı karşıya" şeklinde konuştu. Ergenç, araştırma verilerinin Türkiye'de çocukların doğru beslenme alışkanlığına sahip olmadığını da gösterdiğini ifade etti.

"Obezite çocuklarda karaciğer yağlanması oluşturabilir"

Fazla kilolu çocuklarda karaciğer yağlanması gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkabileceğini belirten Ergenç, "Özellikle bel çevresinde başlayan aşırı yağlanmadan ötürü çocuklarda ne yazık ki erken yaşta karaciğer yağlanmasına kadar giden ciddi hastalıklar görülebilir. Ailelerin, fazla kilolu çocuklarının sağlığı için uzman yardımı almaları gerekiyor" dedi.

Ergenç, obeziteden kurtulmak için yaş farkı gözetmeden doğru beslenme alışkanlıklarının ve yeterli düzeyde egzersizin mutlaka uygulanmasını önerdi. Ergenç, "Acil olarak çocukluk döneminde obezitenin önüne geçilmesi için teşhis ve tedavilerin başlanması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Milli Gazete