3 Rebi'ül-evvel 1442 | 20 Ekim 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

elektrik üretimi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Metrobüs rüzgârından evlere elektrik projesi!
Metrobüsler, artık yolcu taşırken elektrik de üretecek. Araçların geçiş esnasında oluşturduğu rüzgârı yakalayan türbinler, bir ilçeye yetecek kadar enerji sağlayacak.

İrlanda ve Almanya kömürden uzaklaşıyor
Yenilenebilir enerjilerin gelişimi adına İrlanda, Fosil Yakıtlardan Geri Çekilme Yasası’nı kabul ederek, fosil yakıtlara yapılan kamu yatırımlarını tamamen geri çekeceğini taahhüt eden ilk ülke olurken; Almanya’da 2018’in ilk altı ayında elektrik üretiminde yenilenebilir enerjilerin payı kömürü geride bıraktı.

‘Enerji yatırımlarında’ yerlilik yüzde 90’a yaklaştı
Türkiye’de ocak-haziran döneminde devreye alınan 926 megavat elektrik üretim kapasitesinin 756 megavatını (yüzde 86) yerli kaynaklar oluşturdu.

Elektriğin yüzde 33’ü yenilenebilir enerjiden sağlandı
Yenilenebilir Enerji 2017: Küresel Durum Raporu’na göre Türkiye, 2016’da elektrik ihtiyacının 3’te 1’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağladı. Türkiye solar ısıtmada da dünya üçüncüsü oldu.

‘Kendi elektriğini kendin üret’ dönemi
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) herkesin, lisans almadan, 500 kilovata kadar kendi elektriğini üretip ihtiyaç fazlasını satmasına yönelik teknik düzenlemeyi tamamladı. Kurul’un önceki gün yapılan toplantısında konuyla ilgili tebliğ karara bağlandı.

Elektriğini gübreden üreten desteği alacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hayvansal atıklardan kendi enerjisini üretmeye talip küçük çaplı işletmelere toplam 1 milyon lira hibe desteği verecek.

20 bin konutun elektiriği çöpten karşılanıyor
Adana Entegre Katı Atık Projesi Müdürü Cevdet Kurtay, yaptığı açıklamada, belediyeler tarafından günlük toplanan bin 500 ton çöpün tesise kamyonlarla taşındığını, kantarda ağırlığı ölçüldükten sonra boşaltıldığını kaydetti.

Enerjide "serbest tüketici" dönemi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjiyle ilgili serbest piyasa oluşturmak istediklerini söyledi.

Çöp'ün üzerine 78 tesis kurdular
Çöpten elektrik üretiminde önemli gelişmeler var. Şu anda toplam kurulu gücü 80 MW'ı bulan 22 proje faaliyette. Bunlar 2003 yılından bu yana lisans alarak üretime başlamış projeler. Ayrıca başvurusu devam eden 4 MW'lık bir proje, uygun bulunan 1 MW'lık bir başka proje, 10 tane de lisans almış proje var. Yeni projelerle kurulması düşünülen kapasite 123 MW. Bunlar üretime geçtiğinde çöpten toplamda 203 MW elektrik üretimi gerçekleşmiş olacak.

Çöpten Elektrik Üretimi
İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSTAÇ) atıl olan bir potansiyeli ekonomiye dönüştürerek önemli bir gelişmeye imza attı.

Ankaralı Elektriğini Rüzgardan Çıkarabilir!
Ankara’da Avrupa’nın birçok ülkesindeki kadar rüzgar potansiyeli bulunuyor. Ticari amaçlı yatırım için diğer bölgeler daha uygun görülmekle birlikte, bireysel ihtiyacı karşılamak için Ankara’nın rüzgarı kullanılabilir seviyede yer alıyor. Ankara’da lisans gerektirmeyen 1.000 kilovatlık rüzgar elektrik santrali ile 50 hanenin elektrik ihtiyacı karşılamanın mümkün olduğu belirtiliyor.

Elektrikte yerli kaynakların payı artıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yapılan derlemeye, yılın ilk çeyreğinde Türkiye'nin toplam elektrik üretimi 74 milyar 252 milyon kilovatsaati buldu.

Lisanssız Üretimde Yeni Dönem Başlıyor
Kendi konutlarında, sitelerde ve diğer alanlarda lisans almadan güneş, rüzgar kaynaklarına dayalı üretim tesisleri kurarak elektrik üretebilmek ve ihtiyaç fazlasını satmak isteyenlerin beklediği yönetmelik yayımlandı. Yeni düzenleme ile lisanssız elektrik üretiminde sınırlama 2 katına çıkarılarak 1 megavat oldu.

Rüzgardan 1,3 milyar liralık elektrik
Türkiye'de yılın ilk yarısında rüzgardan üretilen elektrik, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 15 arttı. Rüzgar santrallerindeki üretiminin ekonomik büyüklüğü yaklaşık 1 milyar 300 milyon lirayı buldu.

Elektrik üretim kapasitesi 4 bin megavat artacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin bu yıl elektrik üretim kapasitesini 4 bin megavat artıracağını ve bunun yüzde 95’inin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan sağlanacağını söyledi. Türkiye’nin elektrik üretimini hızla artırdığına dikkati çeken Yıldız, “Son 3 ayda, içinde bulunduğumuz yılda yapılan yatırımların 1000 megavatı devreye alındı” dedi.