9 Safer 1442 | 27 Eylül 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

‘Kendi elektriğini kendin üret’ dönemi

Son Güncelleme: 21 ŞUBAT 2012 - TSİ 12:52

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) herkesin, lisans almadan, 500 kilovata kadar kendi elektriğini üretip ihtiyaç fazlasını satmasına yönelik teknik düzenlemeyi tamamladı. Kurul’un önceki gün yapılan toplantısında konuyla ilgili tebliğ karara bağlandı.
EPDK Başkanı Hasan Köktaş, “Artık, tüketici kendi elektriğini üretmeye başlıyor. Bu düzenlemeyle dağınık şekildeki enerji kaynaklarından mümkün olduğu kadar çok kişi en az bürokratik işlemle elektrik üretimi yapabilecek. Elektrik üretenlerin öncelikle kendi ihtiyacını karşılaması, fazla elektriğin de dağıtım sisteminde en yakın noktada tüketilmesi imkanı sağlanacak” dedi.
Şirket kurmadan üretim mümkün
Hasan Köktaş, elektrik üretmek için anonim ve limited şirket kurma zorunluluğu olmamasının büyük avantaj sağlayacağına da dikkati çekti. Özellikle toplu konutlar, sanayi tesisleri, sulama birlikleri, kooperatifler, üniversiteler ve hastanelerin gerek ısı gerekse kesintisiz ve güvenilir elektrik ihtiyacını, verimi yüksek kojenerasyon tesisi kurarak sağlayabileceklerini kaydeden Köktaş, “Ayrıca, tüketiciler maliyeti çok yüksek olmayan santraller, paneller ve düzenekler kurarak elektrik üretip kendi makinesini çalıştıracak, konutlarını aydınlatacak. Fazla enerjiyi de belirlenen teknik kriterlere göre sisteme bağlanarak satabilecek” dedi.
MİLLİ GAZETE
EPDK, üretim