8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

çin Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çin ve Rusya 7 milyar dolarlık 16 anlaşma yaptı
Rusya Başbakanı Vladimir Putin''in Çin''e yaptığı ziyarette iki ülke arasında milyarlarca dolarlık anlaşma sağlandı.

Çin'in enerji tüketimi artıyor
Çin'in büyüyen ekonomisine ve gelişen şehirlerine paralel olarak her geçen gün Yükselen enerji tüketimi geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 12, 2 arttı.

Çin'den ABD'nin savunma stratejisine tepki
Çin'den, ABD'nin yeni savunma stratejisinde yer alan,"Çin'in stratejik amaçlarının açık olmadığı" yönündeki ifadelere tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Weimin bu ifadeleri "temelsiz ve güvenilmez" diyerek eleştirdi.

Suudi Arabistan, Çin ile nükleer işbirliği yapacak
Suudi Arabistan, Çin ile nükleer enerji üretimi ve kullanımı için işbirliği anlaşması imzaladı. Riyad’ta Kral Abdullah’ın katılımı ile dün imzalanan anlaşmanın ülkenin elektrik ihtiyacını karşılayacak barışçıl bir anlaşma olduğu duyuruldu.

Çin yavaşlayarak büyüdü
Çin İstatistik Kurumunun verilerine göre, küresel ekonomide görülen yavaşlamanın etkisiyle Çin'in gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) geçen yıl yüzde 9,2 büyüdü. Ekonomi, 2010'da yüzde 10,4 büyümüştü.

'Batı politikası Çin’in İran üzerinde etkisini arttırıyor'
Rusya İlimler Akademisi Ortadoğu İslam ülkeleri Araştırmaları anabilim dalının İran araştırmaları bölüm başkanı Nina Mamedova bölgede yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. İran, hakkındaki yaptırım kararlarının uygulanması durumunda önlemler alacağını duyurdu. Özellikle Arap komşularına uyarılarda bulunarak yaptırım kararlarından sonra petrol üretiminin artırılmamasını istedi.

Güneydoğu’ya Çin modeli teşvik
İş gücü maliyetlerini devlet karşılayacak. Yatırımcılar alacağı teşviklerin yanında 10 yıl devlete hiçbir ödeme de yapmayacak. Teşvik paketiyle terörden etkilenen illere Çin modeli destek verilecek. Ekonomi yönetiminin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni teşvik paketi ile ilgili çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Teşvik paketinde terörden etkilenen illere ‘özel destekler’ çıktı.

ABD dünyayı kandırıyor
Dünyada insan haklarının durumuyla ilgili yıllık raporunu açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı yine pek çok ülkeyi eleştirdi. Buna karşılık Çin ise, ''ABD, halkına demokrasi ve özgürlük verdiğini iddia ederek hem kendi vatandaşlarını, hem de dünyayı kandırıyor'' dedi.

Türkiye pirinçte Hindistan ve Çin'i geçti
Türkiye'nin pirinç üretimi artışında son 10 yıl içinde, başlıca çeltik üreticileri Çin, Hindistan gibi ülkeleri geride bırakarak oransal olarak en fazla pirinç üretimi gerçekleştiren ülke olduğu bildirildi.

Dolara karşı YenYuan ittifakı
Asya'nın iki devi Çin ve Japonya, aralarındaki ticaret bağlarını artırmak için doları aradan çıkartarak doğrudan yen-yuan ticaretine başlayacak.

'Çin nükleer enerjide potansiyel ortağımız'
Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Türk-Çin ilişkilerinin çok boyutlu bir şekilde geliştiğini vurgulayarak, Çin'in nükleer enerji alanındaki bilgi birikiminin dünyada çok iyi anlaşılmadığının altını çizdi.

Ramazan başlarken Çin baskısı
Doğu Türkistan'i işgal altında bulunduran Çin yönetimi Ramazan ayı öncesinde baskıları arttırdı ve yeni yasakları uygulamaya koydu. Çin işgal yönetimi tarafından yayımlanan yeni genelgeye göre; öğretmen ve öğrencilerin oruç tutmaları yasaklandı.

Çin’de son üç yılın en kötü büyümesi
Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine göre Çin ekonomisi ikinci çeyrekte 2009 ilk çeyrekte bu yana görülen en yavaş büyümeyi yaşadı.

Çin'de fırtına ve toprak kayması
Çin'i etkisi altına alan fırtınanın neden olduğu şiddetli yağışlar ve bundan dolayı meydana gelen toprak kayması sonucu başkent Pekin ile ülkenin çeşitli bölgelerinde 36 kişi öldü.

60 yılın en şiddetli yağışı
Çin'in başkenti Pekin'de yaşanan son 60 yılın en şiddetli yağışı sonucu oluşan sel felaketinde ölü saysı 37'ye çıktı.