16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Güneydoğu’ya Çin modeli teşvik

Son Güncelleme: 14 ŞUBAT 2012 - TSİ 09:27

İş gücü maliyetlerini devlet karşılayacak. Yatırımcılar alacağı teşviklerin yanında 10 yıl devlete hiçbir ödeme de yapmayacak.  Teşvik paketiyle terörden etkilenen illere Çin modeli destek verilecek. Ekonomi yönetiminin uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni teşvik paketi ile ilgili çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Teşvik paketinde terörden etkilenen illere ‘özel destekler’ çıktı.
Terörden olumsuz etkilenen illerin gelişmişlik düzeyini yükseltmek için, Çin modeli destek verilecek. Buna göre, illerdeki iş gücü maliyetleri, devlet tarafından karşılanacak. Böylece söz konusu illere yatırım yapan işletmeler, Çin mallarına karşı rekabet edebilecekler.
En geç Şubat ayının son haftasında kamuoyuna açıklanması öngörülen teşvik paketinin yürürlük tarihi ise geriye dönük olacak.
BÖLGE SAYISI 5’E ÇIKIYOR
Halen dört bölge halinde uygulanan teşvik sisteminde, bölge sayısı beşe çıkarılırken, dört bölgede yer alan illerin bölgeleri de değişti. İllerden baskı gelmemesi için, illerin yeni teşvik bölgeleri gizli tutuluyor. Yetkililer, sosyal gelişmişlik endeksi yükselen illerin bir üst bölgeye kaydırıldığını bildirdiler. Yani bu illere daha az teşvik verilecek.
İŞTE ÖNGÖRÜLEN UYGULAMALAR
Bu illerde uygulanması planlanan Çin modeli çerçevesinde, Çin’de yatırım yapan şirketleri Güneydoğu illerine çekmek için, işgücü maliyetlerin düşürülmesi öngörüldü. Söz konusu sistem, işçilerin maaşlarından kesintiye gidilmeden gerçekleştirilecek.
Örneğin, bir asgari ücretlinin işverene getirdiği SSK primi ve vergi gibi tüm yükler devlet tarafından üstlenilecek. Böylece, işveren daha fazla işçi çalıştırabilecek veya ürünü daha az maliyetle üretebilecek. Mevcut sistemde ise SSK primlerinin bir kısmı 5 yıl süreyle karşılanıyor. Bu süreç, sektörlere göre değişmekle birlikte 10 yıla kadar çıkarılabilecek.
Prim ve vergi teşviklerin yanında,bu illerde yatırım yapanlara, yer tahsisi, vergi indirimi, gümrük muafiyeti, KDV istisnası gibi teşvikler sürecek. Örneğin terörden etkilenen illerde yatırım yapacak bir kişi, faiz, yer tahsisi gibi alacağı teşviklerin yanında, 10 yıl gibi bir süre devlete hiçbir ödeme yapmayacak.
DÜNYA BÜLTENİ