28 Zilka'de 1443 | 27 Haziran 2022 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Antibiyotik Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
En çok hangi ilacı kullandık?
Türkiye İlaç Sektörü 2017 raporuna göre, 2016 yılında Türkiye'de 2 milyar kutu ilaç satışı gerçekleşti. İlk sırada ağrı kesiciler yer aldı, hemen arkasında da antibiyotikler.

‘Antibiyotikleri bitene kadar kullanmayın’
İngiltere’de aralarında Oxford Üniversitesi uzmanlarının da olduğu bir grup tıp uzmanı, yaygın kanının aksine tedavide verilen antibiyotiklerin tamamının bitirilmesinin yararlı olmadığı uyarısını yaptı.

Antibiyotik her derde deva değil
Kış aylarının etkisini iyice gösterdiği bu günlerde gereksiz ilaç kullanımının arttığı, antibiyotiklerin yanlış kullanımı sonucunda bakterilerin antibiyotik tedavisine karşı direnç kazandığı belirtildi.

Tavuk etinde antibiyotik tehlikesi
Almanya’da çeşitli kesimlerden alınan örnek tavukların yüzde 90’ında antibiyotiğe dayanıklı bakteri bulundu.

Antibiyotiklere dirençli GDO'lara ithalat yasağı
GDO ve ürünleri, insan ve hayvanların tedavisinde kullanılan antibiyotiklere direnç genleri içermesi halinde, bu genlerin sağlık, çevre ve biyolojik çeşitliliğe zararlı olmadığı tespit edilmedikçe ithal edilemeyecek ve piyasaya sürülemeyecek.İlgili Yönetmelik'' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, yönetmeliğe bir bend eklendi

Antibiyotikte küresel kriz kapıya dayandı
Dünya Sağlık Örgütü, aşırı ve bilinçsiz antibiyotik kullanımı nedeniyle, bakteri ve mikroplarda dünya çapında bir ‘antibiyotiğe direnç’ geliştiğine dikkat çekerek şu uyarıda bulundu: Böyle giderse, basit bir sıyrık bile çocukları öldürebilir. Türkiye’deki antibiyotik kullanımının yüzde 30 ile 40’ı “gereksiz” olarak belirlenmiş, bunun da maliyeti yaklaşık 1 milyar TL olarak hesaplanmıştı.

Sarımsakta antibiyotik gücü
Sarımsakta bulunan bir maddenin, gıda zehirlenmesine karşı iki popüler antibiyotikten 100 kat etkili olduğu belirlendi.

Doğu ve Güneydoğu’da antibiyotik kullanımı alarm veriyor
Antibiyotik kullanımının korkutucu seviyelere çıkması, Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. E-reçete üzerinden Türkiye genelinde il il değerlendirme yapan bakanlık, hekimlerin her üç reçeteden birinde antibiyotik yazdığını saptadı. 2013 Şubat ayı itibarıyla en yüksek antibiyotik yazılan il yüzde 57 ile Gaziantep oldu.

Soğuk algınlığında antibiyotik fayda sağlamıyor
Prof. Dr. Neziha Yılmaz, soğuk algınlıklarında antibiyotik tedavisinin herhangi bir yararının olmadığını söyledi. Mevsimler geçişlerin soğuk algınlığına davetiye çıkardığını belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Bu havalarda vücut ısımızı belli bir düzeyde tutmak kaydıyla giyim kuşamımıza dikkat etmeliyiz" dedi.

Antibiyotik almak yerine doğru beslenilmeli
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, kış aylarının gelmesiyle kapalı alanlarda yayılan nezle, grip ve soğuk algınlığının bağışıklık sistemi zayıf olanları, özellikle de alerjik kişileri daha çok etkilediğini belirtti.

Antibiyotik bilinçli kullanılmazsa tehdit olur
Direnç gelişimini önlemek ve yan etkileri azaltmak için, antibiyotiklerin gerekli yerde, gerekli dozda ve gerekli sürede kullanılması gerekir.

Antibiyotikte ilk sıradayız
Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen antibiyotik kullanım sıklığı araştırmasına göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor

Gelişigüzel antibiyotik kullanımı akciğer hastalığı sebebi
Havaların soğuması özellikle çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Basit bir müdahale ile atlatılabilecek hastalık sırasında bilinçsizce kullanılan antibiyotiklerin ise tedavisi zor olan akciğer hastalıklarına neden olabildiği belirtildi.

Hemen antibiyotiğe sarılmayın
Grip, nezle, bademcik gibi hastalıkların sık görüldüğü bugünlerde uzmanlar uyardı: “Ateş yükseldiğinde, burnunuz aktığında hemen antibiyotiğe sarılmayın. Gereksiz antibiyotik kullanımında mikroplar bağışıklık kazanır, direnç gösterir ve antibiyotik etki etmemeye başlar.

'Gereksiz anjiyo ve antibiyotik engellenecek'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yazılan ilaçlara, yaptırılan doğumlara bakılacağını ve gereksiz yere anjiyo ve sezaryen yapan, antibiyotik yazan doktorlara ceza verileceğini söyledi.