18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Gereksiz anjiyo ve antibiyotik engellenecek'

Son Güncelleme: 25 OCAK 2014 - TSİ 11:05

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yazılan ilaçlara, yaptırılan doğumlara bakılacağını ve gereksiz yere anjiyo ve sezaryen yapan, antibiyotik yazan doktorlara ceza verileceğini söyledi.
 
Bakan Müezzinoğlu, bakanlığında bir yılı tamamlaması nedeniyle ‘2013 Yılı Değerlendirme ve Sağlıkta Gelecek Vizyonu’nu  düzenlediği basın toplantısında anlattı. 
 
Müezzinoğlu, "Antibiyotik kullanımı, anjiyo ve sezaryen konusunda çalışmalar yapıyoruz. 2014 yılında hastane bazlı, hekim bazlı çalışma yapacağız. Bir hekim arkadaşımız 100 doğum yaptırdıysa, kaçı ilk doğum, kaçı sezaryen, ne kadarı ikinci doğum, bunları araştıracağız. Bir doktor 100 reçete yazıyorsa kaçı antibiyotik, bunların bilimsel verilerini hekim arkadaşımızla ve hastane ile paylaşacağız. Yüzde 85’inde antibiyotik varsa bilimsel veri ve kendi uygulamalarını bildireceğiz. 2014 yılın sonunda şayet belirli müeyyide almamız gerekiyorsa bunları planlayacağız. Bu anlamda herhangi bir hastanemize, hekimimize ‘Bunu niye böyle yaptın’ diye sorgulama ve müeyyideyi ihtiyacı duyarsak onlarla paylaşarak bu uygulamaya geçmeyi düşünüyoruz. Amacımız gereksiz anjiyo, gereksiz ilaç kullanımı ve sezaryeni önlemek" dedi.
 
Radikal