18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

mobil uygulamalar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sosyal medyada dolandırıcılık
Kredi kartı dolandırıcıları sosyal medya siteleri ve mobil uygulamaların gelişimine hızla adapte olup farklı yöntemler geliştirdi. Yeni yöntemde dolandırıcılar hackledikleri kullanıcının hesabından yakın arkadaşları ve akrabalarına mesaj atarak borç para istiyor.

Ücretsiz uygulamalara dikkat
Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA ile İngiliz istihbarat servisi GCHQ, birçok kullanıcının konum bilgisi, yaş, cinsiyet ya da siyasi mensubiyet gibi kişisel verilerine akıllı telefon uygulamaları üzerinden ulaştı.

Telefonlardaki sahte uygulamalara dikkat!
BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, e-devlet, HGS, SGK, e-okul gibi popüler isimlere sahip 40 civarında uygulamanın analizi sonucu 32 uygulamanın sahte çıktığını ve bunların mobil uygulamalarından bir kısmının zararlı aktivite içerdiğinin tespit edildiğini bildirdi.

BTK'dan 'casus yazılım' uyarısı
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, vatandaşları casus uygulamalara karşı uyararak, “Uygulamalarınızın kamera ve mikrofonunuza erişimini kapatın. Bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin” dedi.

Cep telefonu uygulamalarında 'kişisel verilere erişim' riski
Cep telefonlarında kullanılan uygulamalarda, kişisel verilere başkalarının ulaşma riski bulunduğu bildirildi. Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sağıroğlu, günlük hayatta cep telefonlarının bilgisayar işlevi gördüğünü, çoğu işlemin uygulamalar vasıtasıyla gerçekleştirildiğini söyledi.

Mobil uygulamalar ve trendler
Mobil dönüşüm son sürat devam ederken mobil uygulamaların da hayatımızdaki önemi artıyor. Türkiye’de 1.5 milyar dolarlık mobil uygulama pazarı var. Yerli uygulama oranı ise sadece yüzde 14.