16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Mobil uygulamalar ve trendler

Son Güncelleme: 29 KASIM 2019 - TSİ 10:59

Mobil dönüşüm son sürat devam ederken mobil uygulamaların da hayatımızdaki önemi artıyor. Türkiye’de 1.5 milyar dolarlık mobil uygulama pazarı var. Yerli uygulama oranı ise sadece yüzde 14.

Mobil dönüşüm ve mobil hayat artık dünyanın en önemli sosyal dinamiklerinden biri haline geldi. Yaşamın günlük akışından haberleşmeye, iş yapış şekillerinden pazarlamaya kadar artık her şeyin odağında mobil dönüşüm var.

Artık haberleşmemizi anında mesajlaşma uygulamalarıyla, satın almamızı mobildeki pazar yerleriyle, ödememizi mobil uygulamadan gerçekleştiriyoruz, gideceğimiz yeri de cepteki navigasyondan buluyoruz. Daha çok pek çok şeyi mobilden yapabiliyoruz.

Mobil internet kullanıcı sayısı ise her geçen gün artıyor. Ülkemizde, 2016’da 40 milyon olan mobil internet kullanıcı sayısı bu yılın ilk yarısında 61 milyona ulaştı.

Yeni mobil trendler

Yapay zeka: Makine öğrenmesi ve ses kontrolü: Mobil kullanıcıları kendi ihtiyaçlarına cevap verecek daha kişiselleştirilmiş aplikasyon deneyimi talep ediyor. Bu nedenle mobil uygulamanın yeni dalgasında yapay zeka ve sesle uyumlu teknolojileri görüyor olacağız.

5G teknolojisi: 5G sadece insanların mobil uygulama kullanımını artırmayacak. Aynı zamanda daha yoğun veri kullanımı ortamı sağlayacak.
Bu da geliştiriciler için yeni bir pazar oluşturacak. 5G şu anki hızlardan 10 kat daha fazla hız getiriyor. Bu da kurumların daha gelişmiş aplikasyonlar çıkmasını sağlayacak.

Bulut tabanlı mobil aplikasyonlar: Bulut teknolojisi halihazırda mobil uygulama geliştirme dünyasında büyük bir etkiye sahip. Geliştiriciler büyük miktardaki veri için bulutun yeteneklerinden yararlanıyor. Böylece fiziksel cihazlarda saklama limiti olmadan çalışabiliyorlar. Bir aplikasyon verisini buluta atarak, kullanıcıların onu indirmeden çalıştırmasına ve erişimine olanak veriliyor.

Sanal ve artırılmış gerçeklik: Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri yeni değil. Halihazırda perakende ve oyun sektörlerinde büyük aplikasyonlara entegreler. Bu iki teknolojiyi mobil uygulama tasarımında kullanan geliştirici ve tasarımcılar daha kişisel ve etkili kullanıcı deneyimi sağlamış oluyor. Bu özellikle sağlık ve eğitim sektörleri için çok fayda sağlayacak.

Milliyet