18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

nükleer enerji Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Güneş enerjisi mi; Nükleer enerji mi?
Yenilenebilir enerjilere yaptığı yatırımlar sonucunda Almanya güneş santrallerinden 20 nükleer santrale eşdeğer elektrik üretti, dünya rekoruna imza attı. Alman hükümeti, Japonya'daki Fukuşima Dayiçi felaketi sonrasında nükleer enerjiye bağımlılığını azaltma yönünde adımlar attı, bazı santralleri kapattı.

'Çin nükleer enerjide potansiyel ortağımız'
Türkiye'nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli, Türk-Çin ilişkilerinin çok boyutlu bir şekilde geliştiğini vurgulayarak, Çin'in nükleer enerji alanındaki bilgi birikiminin dünyada çok iyi anlaşılmadığının altını çizdi.

3. nükleer turundan sonuç çıkmadı
İran'ın, nükleer programına ilişkin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile sürdürdüğü müzakerelerin üçüncü turu sona erdi. Taraflar arasında önemli görüş ayrılıklarının sürdüğü bildirildi.

ABD'den nükleer itirafı
ABD'li ve İsrailli yetkililer kamuoyu önünde İran'ın nükleer programını durdurmak için askeri müdahalede bulunulabileceğinden söz ediyorlar ancak bir noktayı atlıyorlar: ABD istihbarat örgütleri İran'ın atom bombası yapmaya çalıştığına inanmıyor.

Litvanya'da referandumdan nükleere hayır çıktı
Litvanya'da düzenlenen referandumda, halkın yaklaşık üçte ikisi ülkede yeni bir nükleer enerji santralinin inşa edilmesi önerisini reddetti.

Putin'in ziyaretinde öncelikli konu enerji
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin; Dışişleri, Enerji, Ekonomi, Kültür, Tarım ve Ulaştırma Bakanlarını da İstanbul'a getiriyor. Putin'in ziyaretinde ana gündemi, ortak projeler ve ekonomik ilişkiler oluşturacak.

Pakistan ile Hindistan 'nükleer liste' değişimi yaptı
Pakistan ile Hindistan sahip oldukları nükleer tesislerin listesini eş zamanlı olarak birbirleriyle paylaştı. Hindistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Pakistan ile nükleer tesislerin listesinin paylaşımının yapıldığı bildirildi.

'Kaya gazında petrol ve doğalgaz kadar imkanımız var'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, “Petrol ve doğalgaz konusunda bu topraklarda ne kadar şansımız varsa kaya gazında da aynı oranda şansımız var” dedi. Mercan, Türkiye’nin toplam kurulu enerji gücünün % 30′unun doğalgaz, % 30′unun yenilebilir, % 30′unun hidroelektrik ve % 10′unun da nükleer olması gerektiğini söyledi.

Japonya son reaktörü kapattı
Japonya, faaliyetteki son nükleer reaktörünü de süresiz olarak kullanıma kapattı. Japonya’nın batısında bulunan Ohi kentindeki 4 numaralı reaktör, bugün sabah erken saatlerden itibaren elektrik üretimine son verecek.

Nükleerde yerli hamle adımı
Nükleer enerji, kalkınmada itici güç olarak dizayn edilmeye başlandı. Malzemelerin yerli tedariki için teşvikler hayata geçirilirken, eğitimden personele kadar her alanda milli unsurlar öne çıkacak.

Nükleerden elektrik tüketiminde en çok artış Japonya'da
Dünyada geçen yıl bir önceki yıla göre, nükleer enerjiden elektrik tüketimini en fazla artıran ülke, yüzde 290 ile Japonya oldu. Japonya'da 2016'da nükleer enerjiden sağlanan elektriğin tüketim miktarı 4 milyon ton petrol eşdeğeri olarak hesaplandı.

EMO: Nükleer enerji çözüm değil
EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, "Pahalı, yüksek riskli, dışa bağımlı, kirli bir yöntem olan nükleer enerjiden elektrik üretimi çözüm değildir" denildi.

'Nükleer enerji artık bir zorunluluk'
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) denetimi sonucu Türkiye'nin "nükleer güvence denetimi" bakımından en üst sınıftaki ülkeler arasına girdiğini söyledi. Bakan Yıldız, Türkiye'nin hızlı şekilde artan enerji ihtiyacını gidermek için nükleer enerjinin bir alternatif değil, bir zorunluluk olduğunu söyledi.

‘Türkiye toryumla enerji sorununu çözebilir’
Toryumun nükleer enerjide kullanıldığını, Türkiye’nin de Hindistan’dan sonra dünyanın ikinci büyük rezervine sahip olduğunun tahmin edildiğini kaydeden TOBB Üniversitesi Madde Bilimi ve Nanoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Sultansoy şöyle dedi: “Japonya, Hindistan’la işbirliği yapmak istiyor. Benzer bir işbirliği Türkiye ile de yapılabilir. Toryum karşılığında teknoloji alınabilir. Acil somut adımlar atmalıyız.”

Dünya nükleer enerjiden vazgeçmiyor
Dünya genelinde nükleer enerji kapasitesine orta vadede yaklaşık 60 bin megavat daha eklenerek, bu alandaki kurulu gücün 452 bin megavatı aşacağı tahmin ediliyor.