18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

filistin Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
1000 Filistinli serbest kalacak
İsrail parlamentosu tarafından da onaylanan anlaşmaya göre, Hamas, bin Filistinli mahkum karşılığında, 2006 yılında esir aldığı Gilad Şalid''i serbest bırakacak.

İngiltere çekimser kalacak
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, ülkesinin Filistin’in Birleşmiş Milletler’e tam üyeliğine ilişkin yapılacak oylamada çekimser kalacağını açıkladı.Hague, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasını Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki son gelişmelere ilişkin bilgilendirdi.

Filistinli çiftçiler Türkiye'de eğitilecek
Filistinli 15 çiftçiye, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle Türkiye'de eğitim verilecek.

Abbas'a destek ziyareti
Ürdün Kralı Abdullah, Filistin lideri Mahmud Abbas'a destek olmak amacıyla Batı Şeria'ya nadir ziyaretlerinden birini yapıyor. Söz konusu ziyaretin, hem kralın hem de Abbas'ın Hamas ile uzlaşma arayışları döneminde yapılmasına dikkat çekiliyor.

Filistin ve İsrail temsilcileri bir araya geliyor
İsrail ve Filistinli temsilciler, Ürdün'de yarın bir araya gelecek. Ürdün'deki toplantı ile İsrail ve Filistin tarafları, 2010 yılının Eylül ayından bu yana ilk kez bir araya gelmiş olacak.

Hamas'tan 'görüşmelerden çekil çağrısı'
Hamas, bir süredir İsrail'le barış müzakereleri gerçekleştiren Filistin Devlet Başkanı Abbas'a, "Barış görüşmelerini askıya al" çağrısında bulundu

Tayland devleti Filistin'i tanıdı
Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Filistinli yetkililerin, Tayland'ın 1967 Arap-İsrail Savaşı sınırları içinde Filistin devletini tanıdığına ilişkin dün resmi bir mektup aldığı belirtildi.

İsrail yeni işgallerde kararlı
Ürdün'ün başkenti Amman'da İsrail ve Filistin heyetleri arasında yapılan beşinci ve son "istikşafi görüşme"nin, "İsrail'in bir adım ilerlememesi" nedeniyle sonuç alınamadan tamamlandığı bildirildi. Adını açıklamak istemeyen konuya yakın Filistinli bir yetkili, "Tüm bu görüşmelerin sonucunun boş olduğunu söyleyebileceklerini, çünkü İsrail'in görüşmelerin yinelenmesi için bir adım ilerlemediğini" belirtti.

Hamas, Abbas'ın başbakan olması önerisini onayladı
Hamas, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde genel seçimler için hazırlık yapacak geçici Filistin birlik hükümetinde başbakanlık görevini yürütmesine ilişkin Katar'ın önerisini onayladı.

Hamas ve El-Fetih başkanlıkta uzlaştı
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas lideri Halid Meşal, 'Doha Deklarasyonu'na imza attı. Buna göre, seçimlere kadar Filistin'i yönetecek hükümete Abbas başkanlık edecek. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas Lideri Halid Meşal arasında bir süredir devam eden ikili görüşmeler dün Katar'ın başkenti Doha'da somut bir anlaşma ile noktalandı.

Hamas İsrail'i uyardı, Mısır'dan yardım istedi
Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail'in, Hamas ile geçen yıl yaptığı ve karşılıklı esirlerin takasını içeren anlaşmayı ciddi bir biçimde ihlal ederek serbest bırakılan iki kişiyi tekrar göz altına aldığını söyledi.

2. Abdülhamid adına spor kompleksi
Filistin Hilal Spor Kulübü'nün Gazze'de yapımı süren dev spor kompleksine 2. Abdülhamid'in adı verildi.

Filistinliye maaş yok
Filistin yönetimi, ekonomik sıkıntılar nedeniyle Batı Şeria’da bulunan memurların maaşlarını iki hafta ertelemek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Çocuklarını 5 yıl sonra görebiliyorlar
İşgal altındaki Filistin'de aileler İsrail zindanlarındaki çocuklarını beş yıl aradan sonra ziyaret etme imkanı buluyor.

Filistin Meclisi Sözcüsü Duveyk serbest
İsrail yönetimi tarafından tutuklanan Filistin Millet Meclisi Sözcüsü ve Hamas Milletvekili Aziz Duveyk, serbest bırakıldı.