23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

mısır Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
1000 Filistinli serbest kalacak
İsrail parlamentosu tarafından da onaylanan anlaşmaya göre, Hamas, bin Filistinli mahkum karşılığında, 2006 yılında esir aldığı Gilad Şalid''i serbest bırakacak.

Mısır'da ikinci oy verme işlemi başladı
Mısır'da Halk Meclisi seçimlerinin ikinci aşamasında oy verme işlemi başladı. 28, 29 Kasım tarihlerinde ilk aşaması yapılan seçimler tamamlandığında, Mısırlılar, anayasayı yapacak ve kurucu meclis özelliği taşıyacak olan Halk Meclisi'ne girecek üyeleri belirlemiş olacak.

Mısır'daki Osmanlı şaheserleri
Mısır'da uzun yıllar hakimiyetini sürdüren Osmanlı Devleti, başta başkent Kahire olmak üzere İskenderiye, Tanta, Şarkiye gibi büyük kentlerde eşsiz mimari yapılar ve eserler yaparak bunları Mısır halkına miras bıraktı.

Mısır'da ittifak arayışları
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunun ardından değişim yanlılarının ittifak arayışı sürüyor. İhvan adayı Mursi, diğer adaylarla görüşmelere başladı.

Gıdada güneş yanığı!
Gıda krizi söylentileri yeniden gündemde.Özellikle mısır , buğday ve soyada kontrat fiyatlarındaki artış kontrol edilemiyor.

Mısır Filistinlilere vizeyi kaldırdı
Mısır'ın ülkeye gelen Filistinlilere serbest giriş imkanı sağladığı,Gazze Şeridi'ne yönelik beş yıllık blokajın bir kısmının böylece ortadan kalktığı bildirildi.

Beş yıllık seyahat ablukası sona erdi
Mısır ve Filistinli yetkililer, Mısır hükümetinin Filistinlilere Kahire Uluslararası Havalimanı'ndan serbest geçiş izni verdiğini söyledi. Böylece, Gazzeliler üzerinde beş yıl süregelen seyahat ablukası fiili olarak kaldırılmış oldu.

Mısır, doğalgazı kendine saklayacak
Mısır Doğalgaz Şirketi Başkanı Muhammed Şuayb, Mısır'ın geçen Nisan ayında İsrail'e ihracatını durdurduğu doğalgazın, ülkenin elektrik santrallerinde kullanılmak üzere iç piyasaya yönlendirileceğini açıkladı.

Mısır'ın yeni kararları Gazze'yi vurdu
Mısır'ın Sina yarımadasında 16 sınır muhafızının öldüğü saldırının ardından Gazze ile olan sınır kapısını ve tünelleri kapatması, Gazze'yi vurdu. Filistinli hastalar tedavi için Mısır'a geçemiyor, gıda fiyatları yarı yarıya arttı.

İsrailli ve Mısırlı yetkililer Sina konusunu görüştü
İsrailli ve Mısırlı yetkililerin, Sina konusunu görüşmek üzere, Kahire'de kamuoyuna açıklanmayan bir toplantıda bir araya geldikleri bildirildi.

Suudi Arabistan-Mısır arasına köprü
Suudi Arabistan ve Mısır, ekonomik ve sosyal ilişkileri güçlendirmek amacıyla 3 milyar dolara malolacak köprü projesini hayata geçirmeyi planlıyor.

İsrail'den Mısır'a denizaltı satışı engellemesi
Mısır'ın Almanya'ya sipariş ettiği Dolphin tipi iki denizaltı İsrail'i rahatsız etti. İsrail'in satışı engellemeye çalıştığı iddia ediliyor.

GDO'lu mısırlar kanser yaptı
Genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin çoğunun kansere yakalandığı belirlendi. Fransız bilimadamlarının 2 sene süren araştırmasında, genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin daha genç öldüğü ve daha sık kansere yakalandığı görüldü.

Türkiye-Mısır arasında kredi anlaşması
Türkiye ile Mısır arasında 1 milyar dolar tutarında kredi anlaşması imzalandı.

Mısır'dan sınırları kaldıralım çağrısı
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ''Aramızdaki bağlar direkt olsun. Vizesiz gidip gelebilelim. Gümrük vergisi adı altında iş dünyasını sıkıntıya sokan şeyler olmasın'' dedi.