23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Refah sınır kapısıyla ilgili düzenleme teklifi

Son Güncelleme: 3 MART 2012 - TSİ 11:27

Halk Meclisi'ne bağlı Arap İşleri Komisyonu, Gazze halkına yakıt, gıda, elektrik gibi insani yardımları kolaylıkla ulaştırmak için Refah sınır kapısıyla ilgili düzenlemenin bir an önce yapılmasını önerdi.
Mısır Parlamentosu'na bağlı Arap İşleri Komisyonu, İsrail'in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze halkına yakıt, gıda, elektrik gibi insani yardımları kolaylıkla ulaştırmak için Refah sınır kapısıyla ilgili düzenlemenin bir an önce yapılmasını önerdi.
Arap İşleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Cemal El-Hanefi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Mısır'ın Gazze'deki insanlara karşı insani görevini yerine getirme konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.
Filistin Enformasyon Merkezi'nin haberine göre Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Beha Ed-Dessuki ise, Gazze'nin ülkelerinin ulusal güvenliği için büyük önem arz ettiğini ve kendilerinin bölgeyi işgal altında bir yer olarak gördüğünü belirtti. Ed Dessuki, bölgeye insani yardımların ulaşması ve üzerindeki ablukanın kaldırılması için Mısır'ın uluslararası camiaya siyasi baskı yaptığını ifade etti.
İsrail'in keyfi uygulamaları nedeniyle karanlığa gömülen Gazze'de hastaneler yaşanabilecek bir faciayla karşı karşıya. Kuşatma nedeniyle zaten sıkıntılı günler yaşayan Gazze halkı bu kez elektrik santrallerini besleyen yakıtın tükenmesinden sonra kesilen elektrikler nedeniyle tam bir insanlık dramı yaşıyor.
Öte yandan Filistin konusunda uzman Mısırlı kadın araştırmacı Emel Halife, İsrail işgalini ortadan kaldırma mücadelesinde Mısır halkının katılımı olmadan Filistinlilerin başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını söyledi.
MİLLİ GAZETE