20 Zilka'de 1441 | 11 Temmuz 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

uçak Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Havada türbülans başladı
Petrol fiyatlarının artışına bağlı olarak jet yakıtının tarihi rekor seviyelere ulaşması, vergi ve havalimanı ücretlerinin artmasıyla kapasitenin yükselememesi havada paniği başlattı.

Uçak ve yolcu trafiği mayıs ayında arttı
Türkiye’de havalimanlarında hizmet verilen yolcu sayısı, mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,2 artarak 13 milyon 717 bin 522 oldu.

Uçak ve yolcu trafiğinde artış sürüyor
Yılın sekiz aylık döneminde yolcu sayısı yaklaşık 100 milyon oldu.

İç hatlarda da sıvı kısıtlaması
Uçakta yolcuların el ve kabin bagajlarında taşıyabilecekleri sıvılarla ilgili kısıtlama, İstanbul'daki havalimanlarında başladı Yasak, 1 Nisan'dan itibaren iç hat uçuşlarında uygulanacak. Dış hatlarda uygulanan el ve kabin bagajlarında sıvı kısıtlaması, iç hatlarda da başladı.

Jet düştü mü düşürüldü mü?
Rus yapımı Sukhoi Superjet-100 yolcu uçağının deneme uçuşu sırasında Endonezya’nın başkenti Cakarta yakınlarında kaybolmasından sonra uçağın enkazına ulaşıldı.

Uçakta internet serbest, telefon halen yasak
Amerika'da uçaklarda elektronik cihaz kullanımı serbest bırakıldı. İniş ve kalkışların da dahil olduğu uygulama cep telefonuyla konuşmayı kapsamıyor

Uçakta internete izin çıkıyor
Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, yurtdışındaki gibi Türkiye'de de uçaklarda internet kullanımına izin verileceğini söyledi.

Uçakta telefon yasağı bitiyor!
Uçakta telefon kullanılamaması tarih oluyor. Avrupa Komisyonu, uçuş sırasında mobil cihaz kullanımını serbest bırakıyor. Karara göre, 3 bin metre yükseklikte telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar ‘uçak moduna’ alınmadan kullanılabilecek; internet bağlantısı ve telefon görüşmeleri yapılabilecek.

Uçuşlarda elektronik özgürlüğü genişledi
Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı'nın (EASA), uçaklarda kişisel elektronik cihazların kullanımına yönelik kısıtlamaları azaltan kuralları dünden itibaren devreye girdi.

Kuveyt'ten Irak'a, 24 yıl sonra ilk uçuş
Kuveyt'teki el-Madina Travels şirketi ile Irak Hava Yolları yetkilileri, düzenledikleri basın toplantısında, başkent Kuveyt ile Irak'ın Necef kenti arasında 24 yıl aradan sonra ilk direkt uçak seferin başlatıldığını duyurdu.

Kayıp uçak düştü mü, kaçırıldı mı?
Kuala Lumpur’dan Çin’in başkenti Pekin’e uçtuğu sırada cuma akşamı kaybolan, Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi ‘hayalet uçağa’ dair sır perdesi gizemini sürdürüyor. 12 mürettebat ve aralarında iki çocuk olan 227 yolcusu bulunan uçakla iletişim havalandıktan bir saat sonra Vietnam hava sahasına girmesinin ardından kesilmişti.

298 kişiyi taşıyan Malezya uçağı düştü
Malezya Havayolları, 8 Mart'ta içindeki 239 kişi ile birlikte kaybolan ve hala bulunamayan uçağının şokunu henüz atlatamamışken, yeni bir faciayla karşılaştı.

Atatürk Havalimanı’nda pasaport çilesi bitiyor
Atatürk Havalimanı’nda yaşanan ve yolcuların uçak kaçırmasına neden olan pasaport sıraları bitiyor.

Uçak şehre düştü
İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Mehrabad Havalimanı’ndan yola çıkan Antonov An-140 tipi yolcu uçağı kalktıktan 27 dakika sonra şehrin dışındaki askeri bir bölgenin yakınına düştü.

Uçak kazasında bilanço artıyor
Tayvan Acil Afet Merkezi, 53 yolcusu ve 5 kişilik mürettebatıyla başkent Taypei'den ülkenin ada kenti Kinmın'e giden uçağın Keelung Nehri'ne düşmesi sonucu ölenlerin sayısının 31'e çıktığını, 12 kişinin kayıp, 17 kişinin ise yaralı olduğunu açıkladı.