15 Zilka'de 1441 | 6 Temmuz 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

İç hatlarda da sıvı kısıtlaması

Son Güncelleme: 2 MART 2012 - TSİ 10:33

Uçakta yolcuların el ve kabin bagajlarında taşıyabilecekleri sıvılarla ilgili kısıtlama, İstanbul'daki havalimanlarında başladı Yasak, 1 Nisan'dan itibaren iç hat uçuşlarında uygulanacak. Dış hatlarda uygulanan el ve kabin bagajlarında sıvı kısıtlaması, iç hatlarda da başladı. 
İlk olarak İstanbul'da Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda dün başlayan yasak, 1 Nisan'dan itibaren tüm iç hat uçuşlarında uygulanacak. İlk günde uygulamadan habersiz bazı yolcuların beraberinde getirdiği sıvı ürünlerin çoğu çöpe gitti. Yasak kapsamında yolcular tüm uçuşlarda el bagajında 1 litrelik ağzı kapalı poşette, her biri en fazla 100 mililitrelik kaplarda sıvı, jel ve aerosol taşıyabilecek. Her yolcu sadece 1 poşet taşıyabilecek. Bunun için 1 litrelik buzdolabı poşetleri kullanılabilecek. Check-in'e verilen bagajlar ise bu sınırlamanın dışında... Bu kapsamda; 
Su, şurup, Lens sıvıları, şampuan, krem, losyon, yağ, parfüm, makyaj malzemesi, tıraş köpüğü, deodorant, diş macunu... Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça... yasak. 
Reçete, sağlık raporu ve orijinal ambalajında olmak koşuluyla ilaç ve bebek uçaktaysa maması serbest. 
Gümrüksüz mağazalardan veya uçuş esnasında alınan ürünler görevli tarafından faturası ile birlikte özel poşete konacak. 
Ayrıntılı bilgi gümrüksüz mağazalarından öğrenilebilecek. 
SABAH