18 Muharrem 1444 | 16 Ağustos 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

üretim Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Üretime değil, konuta yatırım yapıyoruz
Ekonominin esası üretimdir. Üretim olmadan gelir olmaz. Büyüme olmaz. Üreteceğiz ki insanlara iş imkanı oluşturulsun.Üreteceğiz ki döviz kazanalım. Alt yapı ve konut yatırımları da ekonomiye canlılık verir. Ama ekonomide devamlı büyümenin önünü açamaz.

Çalışan başına üretim % 1,52 azaldı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2012 yılının 3'üncü çeyreğine ait üç aylık Ulusal Verimlilik İstatistikleri'ni açıkladı. Buna göre 2012 yılının 3'üncü çeyreğinde imalat sanayi genelinde çalışan kişi başına üretim endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,52, bir önceki döneme göre ise yüzde 5,37 azaldı.

Irak'taki 100 milyar $'lık birikim 6. Bölge'ye çekilebilir
Türkiye-Irak Uluslararası Yatırımcılar Derneği (TURİYAD) Genel Başkanı Feridun Gündüz istihdam, üretim, ihracat ve büyüme için yabancı sermayeli yatırımlara ihtiyaç duyulan bir dönemde Dubai'ye kaptırılan Iraklı yatırımcıların yeniden Türkiye'ye gelmeleri için çalışma başlattıklarını söyledi.

Demir- Çelik üretiminde tehlike sinyalleri geliyor
Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği (DÇÜD) Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan, üretimini yıllardır hep artıran demir çelik sektörünün uzun zaman sonra ilk kez düşüşe geçtiğini açıkladı.

İthal edilen ürünü, üretene bol teşvik
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ithal edilen ürünlerin Türkiye'de üretilmesi durumunda o sektör ve ürünlere yoğunlaştırılmış teşvik getireceklerini belirtti.

Üretimde ortada yokken Kazalarda Zirvedeyiz
ABD Enerji Bilgi Kurumunun güncel verilerine göre, 2012’de dünyada yaklaşık 7,7 milyar ton kömür tüketildi. Bu dönemde en fazla kömür kullanan ülke olan Çin, 3.8 milyar tonla dünyadaki toplam kömür tüketiminin yaklaşık yarısını gerçekleştirdi

Ucuz üretimde Çin’i yakaladık
Türkiye, reel ücretlerdeki düşüş ve döviz kurlarındaki gelişmelere bağlı olarak ‘ucuz üretim’de dünyanın en ucuz üreticisi olarak bilinen Çin’in düzeyini yakaladı.

Otomotiv üretimi arttı
2014 yılını yüzde 10 kayıpla tamamlayan otomotiv sektörü 2015 yılına hem üretim, hem ihracat hem de iç pazarda hızlı girdi.

Yerli otomobile 3 şehir!
Yerli otomobil üretimi için sona yaklaşılıyor. Üretim yeri muhtemelen Sakarya olacak. Bir değişiklik olmazsa yerli otomobil üretim tesisinin Karasu ile Kaynarca ilçesi arasında belirlenen bir alana kurulması planlanıyor. Yatırım için belirlenen arazide yatırıma engel unsurların kaldırılmasına çalışılıyor. İlgili bakanlıkların bu konudaki çalışması tamamlandığında yatırıma başlanacak.

Organik tarımda üretim 1 milyon tonu aştı
Kimyasal girdi kullanılmadan, üretimden tüketime her aşaması kontrol edilen tarımsal üretim biçimi olan organik tarıma yönelik talep artışına bağlı olarak üretim de katlanarak artış gösteriyor.

Sanayi stratejisinin hedefi 'yerli-yenilikçi-yeşil üretim'
Türkiye’nin 2015-2018 yılları arasında uygulayacağı ve vizyonu “Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde Afro-Avrasya’nın tasarım ve üretim üssü olmak” şeklinde belirlenen strateji belgesi, imzaların resmi olarak tamamlanmasının ardından dün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Bademde üretim tüketimi karşılamıyor
Türkiye dünyanın en lezzetli bademlerini yetiştirmesine karşın üretim tüketime yetmiyor. Badem alanları son 10 yılda 3.5 katına çıktı. Üretim alanı 2004 yılında 78 bin dekar iken 2014’de 270 bin 203 dekara çıktı. Üretim ise 2004’te 37 bin ton iken 2014’te 73 bin 230 tona çıktı. Geçen yıl hariç üretim 2006’dan beri artıyor. İklim koşulları neticesinde geçen yıl ağaç başına verimin 16-17 kilogramdan 13 kilograma düşmesi nedeniyle üretimde azalma oldu.

Yeni sezon ürüne rağmen bakliyat fiyatları artıyor
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni sezon bakliyat ürünlerinin çıkmaya başlamasına yakın fiyatların düşmesi beklenirken arttığına dikkati çekerek, “Dövizdeki artış bakliyat fiyatlarına da yansıdı ve yerli ürünün fiyatı yükseldi” dedi.

Sanayi üretiminde artış
Ağustos ayı sanayi üretim endeksinde artış gerçekleşti. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Ağustos'ta yüzde 7,2 arttı. Sanayi üretimi Ocak 2014'teki yüzde 7,6'lık artıştan sonra en yüksek artışı gerçekleştirdi.

Üretim çok kalite yok
Geçen yıl Türkiye’de 19 milyon ton üretimin olduğu buğdayda bu yıl 23 milyon tonluk üretim gerçekleşti. Geçen yıl kuraklık ile boğuşan üreticinin yüzü bu yılki üretimle güldü. Ancak üretimde bir türlü kalitenin yakalanamaması kaliteli buğday ihtiyacının yurtdışından sağlanmasına neden oluyor.