15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İthal edilen ürünü, üretene bol teşvik

Son Güncelleme: 9 MART 2012 - TSİ 11:00

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ithal edilen ürünlerin Türkiye'de üretilmesi durumunda o sektör ve ürünlere yoğunlaştırılmış teşvik getireceklerini belirtti.
Babacan, Yatırım Teşvik Paketine ilişkin bir soru üzerine, bu konunun cari açığı doğrudan çözecek bir paket olmadığını, cari açık sorununun çözülmesine yardımcı olacak unsurlardan biri olacağını söyledi.
Henüz Türkiye'de üretimi olmayan, üretimi az olan ürünlerin ya da Türkiye'nin ağırlıklı olarak ithal ettiği ürünlerin Türkiye'de üretilmesi durumunda, bunun ciddi bir katma değer oluşturacağına işaret eden Babacan, ''O sektörlere ve ürünlere biraz daha yoğunlaştırılmış teşvik getirmiş olacağız'' dedi.
Kamu çalışanlarının toplu sözleşmelerine ilişkin yasayı TBMM'ye gönderdiklerini, tasarının burada görüşüleceğini dile getiren Babacan, süreci Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın izleyeceğini kaydetti. Babacan, bu sürecin tamamlanmasının ardından, oran üzerinde anlaşıldıktan sonra ocak ayından itibaren artışların maaşlara yansıtılacağını söyledi.
Bunun anayasa değişikliğinden beri başlayan bir süreç olduğunu hatırlatan Babacan, her ülkede bu tür geniş kesimleri ilgilendiren gelişmelerin etraflıca ve çok tartışıldığını belirtti.
Üst kurulların başkanlığının görev süreleri ile ilgili soru üzerine Babacan, bu konu ile ilgili kararlarını oluşturduklarını ve 5 artı 5 şeklinde karar alındığını, TBMM'de komisyon ve genel kurul aşamalarının tamamlanmasının ardından yayınlanacağını dile getirdi. Babacan, bunun ardından, atamalarla ilgili kararlarını en kısa zamanda vereceklerini ve isimlerle ilgili açıklamaları yapacaklarını söyledi.
DÜNYA GAZETESİ