23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Evlilik Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Evlilik arttı, boşanma azaldı
TÜİK, 2012 yılı İkinci Dönem Evlenme ve Boşanma İstatistikleri'ni açıkladı. Buna göre, bu yılın ikinci döneminde evlenen çiftlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarak, 173 bin 462'ye yükseldi.

Mutlu bir evliliğin sırrı, susmak
Bilim insanları çiftler üzerinde yürüttükleri araştırmalarda, mutlu evliliğin sırrının susmaktan geçtiğini ortaya koydu. San Francisco Üniversitesi uzmanları 127 orta ve ileri yaş grubundan çift üzerinde incelemelerde bulundu. 13 yıl boyunca çiftler arasındaki kavgalar 15 dakika boyunca kaydedilip iletişim şekilleri karşılaştırıldı.

İdeal Evlilik Yaşı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın ve erkek için en uygun ilk evlenme yaşının kaç olduğunu, 10 bin 307'si kadın olmak üzere 20 bin 730 kişiye sordu.

Evli bireyler daha mutlu!
Yaşam Memnuniyeti Araştırması 2011 verilerine göre kadınlarda mutluluk oranı geçen yıla göre yüzde 1.9 yükselirken, erkeklerde bu oran yüzde 1 geriledi. 3 bin 551 hanede 18 ve daha yukarı yaşlardaki 7 bin 368 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmaya göre Türkiye'de evli bireyler, evli olmayanlara göre daha mutlu çıktı.

Evlilik başarılı hissettiriyor
Elektronik ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösteren ABD merkezli bir firmanın yaptığı “mutluluk anketi”, evliliğin başarılı hissetmek açısından oldukça önemli olduğunu ortaya koydu.

Anlaşmalı evliliklere hapis cezası dönemi
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kara delikleri kapatmak için 2014'e sıkı tedbirlerle girdi. Kurumdan maaş almak için akıl almaz yöntemlere başvuranlara geçit yok. Ölen anne ve babasının maaşını almak için boşanan 14 bini aşkın çifti yakalayan SGK, bu kez anlaşmalı evlilikleri izlemeye alacak.

Şirket evliliklerine devlet desteği
Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir özel sektör için kollar sıvandı. Son dönemlerde artan şirket evlilikleri de teşvik kapsamına alındı. Tek şart, birleşmenin katma değeri artırmak amacıyla gerçekleşiyor olması.

Evliliklerde 'sosyal medya diyeti' önerisi
Psikolojik Danışman Ferhan Bıçakçılar, evlilikleri zora sokan virüslerden birinin teknoloji ve sosyal medyaya bağımlılık olduğunu belirterek, "Evliliğiniz kötü gidiyorsa sosyal medyadan uzak durmalısınız, ilişkinize virüs bulaştırırsınız" uyarısında bulundu.

Kayseri'de 'Evlilik Okulu' semineri
Kayseri Hulus Hanımlar Derneği, 13 Cemâziyelâhir 1436-2 Nisan 2015 Perşembe günü 'Evlilik Okulu' konulu seminer düzenliyor. Hanımlara özel olarak hazırlanan program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayacak. Slayt gösterilerinin de yer aldığı programda Sema Maraşlı evlilik üzerine bir seminer verecek.

Evlenene 10 bin lira
Evlenecek gençlere devletin sağlayacağı 5 bin liralık destek uygulaması nisan itibarıyla başlıyor. Bununla ilgili 13 maddelik yönetmelik yürürlüğe girdi. Evlenecekler eğer bankada bir hesap açıp buraya en az aylık 100 lira yatırırlarsa devlet de bu hesaba 5 bin lirayı bulan para ekleyecek. Eğer çiftler ayrı ayrı başvurursa toplam destek 10 bin lira olacak.

Türkiye'de evlenme yaşı yükseldi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye'de evlilik için seçilen ortalama yaş son 5 yılda arttı.