4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Mutlu bir evliliğin sırrı, susmak

Son Güncelleme: 3 TEMMUZ 2013 - TSİ 12:24

Bilim insanları çiftler üzerinde yürüttükleri araştırmalarda, mutlu evliliğin sırrının susmaktan geçtiğini ortaya koydu. San Francisco Üniversitesi uzmanları 127 orta ve ileri yaş grubundan çift üzerinde incelemelerde bulundu. 13 yıl boyunca çiftler arasındaki kavgalar 15 dakika boyunca kaydedilip iletişim şekilleri karşılaştırıldı.

Özellikle tartışma sırasında talepkarlık ve geri çekilme örneklerine dikkat edildi. Baskıya uğrayan tarafın, konudan uzaklaşma ihtiyacı duyduğu görüldü. Zaman içinde, bu tutumun partnerlerin her ikisi tarafından da benimsendiği belirlendi.

Sessizliğin huzuru
Uzmanlar, çiftlerin birlikte geçiridikleri zaman ilerledikçe daha az büyük tartışmalar yaşamasının arkasında karşılıklı geliştirdikleri stratejilerde başarılı olmalarının yattığını açıkladı. Zira, çiftler kavganın büyümesini önlemek için konuyu değiştirmek veya sessiz kalmak yollarına başvuruyor ve böylece ilişkilerini zarar görmekten koruyordu.
Normalde çiftlerin birbirlerine karşı tepkisiz kalmasının kızgınlığı yükselterek ilişkiye zarar verdiği kabul ediliyor. Fakat, psikologlara göre yaş ilerledikçe bu sessizlik, huzur sağlamakta anahtar rol oynuyor. Psikolog Sarah Holley’e göre yaş ve evliliğin uzunluğu tartışmadan kaçınmada etkili oluyor.

Milliyet