1 Ramazan 1444 | 23 Mart 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Elektrik faturası 230 milyon TL’ye fırladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, günlük elektrik tüketiminin 16 Temmuz’da 764 milyon 500 bin kWh seviyesine ulaşarak yeni bir rekor daha kırdığını bildirdi.

'Türkmen gazı dışarıda kalamaz'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkmenistan gazının bölgenin doğalgaz hareketlerinin dışında kalamayacağını belirterek, "Bu gazın mutlaka bölgede kullanılması lazımdır diye düşünüyoruz" dedi.

Gaz zammı ay sonu belli olacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, doğalgaza zam konusunu değerlendirdi.

İran doğalgaz boru hattı tekrar devrede
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız patlama sonucu kesilen İran doğalgaz boru hattının yeniden devrede olduğunu açıkladı

İran gaz fiyatında indirim teklif etti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran’dan alınan doğalgazın pahalı olduğu gerekçesiyle tahkime gidilmesi süreciyle ilgili, "İran, doğalgaz fiyatında belli oranda indirim yapabileceğini söyledi. Ancak biz bunu yeterli bulmadık. Çünkü bizim hedeflediğimiz bir rakam var" dedi.

Karadeniz'de petrol aramaları devam edecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz'de petrol bulunamadığı yönündeki açıklamalara ilişkin, firmaların bir kısmının Karadeniz'i tercih ederken diğer bir kısmının Karadeniz yerine çalışmalarını başka yerlere kaydırabilmesine saygı duyduklarını söyledi.

Nükleer, yerli sanayiye de imkan sağlayacak
Enerji alanında birçok ortak projede yer alan Türkiye ve Rusya, Akkuyu'daki nükleer santral inşaatı için de işbirliği yapıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iki ülkenin stratejik işbirliğine büyük katkı sağlayacak nükleer santralin yerli sanayi için de önemli bir itici güç olacağını söyledi.

Irak'la petrol ticareti yeniden
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Kuzey Irak ile petrol ticaretinin yeniden başladığını açıkladı.

Sıra İran ve Azerbaycan'da
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''Önümüzdeki yılın sonuna kadar gerek İran'dan, gerekse Azerbaycan'dan şu ana kadar alınmayan doğal gazların hepsi alınacaktır'' dedi.

Kaya gazı bulguları henüz netleşmedi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Türkiye'nin enerji politikaları ve stratejilerinin başında yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geldiğini söyledi.

Yaz saati uygulaması sürecek
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ''ileri-geri saat uygulaması''nın bu yıl da devam edeceğini, konuyu önümüzdeki yıl tekrar değerlendireceklerini bildirdi. Yaz saati uygulaması, saatlerin 31 Mart Pazar günü saat 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınmasıyla başlayacak. Uygulama, 27 Ekim 2013 Pazar günü saat 04.00'den itibaren saatlerin 1 saat geri alınmasıyla ise sona erecek.

"Bor rezervini satmayı düşünmüyoruz"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bor madeninin stratejik bir öneminin bulunduğuna değinerek, "Bizim ne planlarımızda ne hedeflerimizde, bor madenlerinin

'Yeni Petrol Kanunu kaynakları çeşitlendirecek'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan Petrol Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte çantacıların önünün kapanacağını ifade etti. Kanunun gerçek yatırımcının önünü açacağını belirten Yıldız, "Bu kanun aynı zamanda yerli enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesiyle birlikte, dışa bağımlılığı da bir ölçüde azaltacaktır." dedi.

"Betonla kapatılan kuyular tekrar açılıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin ithal ettiği 60 milyar dolarlık doğalgaz ve petrol kalemlerinden 36 milyar dolar petrolün araçlarda kullanıldığını söyledi.

'Türkiye, Azerbaycan ile ortak çalışma yapabilir!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dünya Ekonomi Forumuna katılmak için gittiği Azerbaycan'da, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövnak Abdullayev ile bir araya geldi. Bakan Yıldız, Azerbaycan'la Doğu Akdeniz'de veya üçüncü ülkelerde ortak projeler yapabileceklerini kaydetti. Yıldız, siyasetin enerji sektörüne yük olmadığı sürece bu sektörün daha rahat...