27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

'Türkmen gazı dışarıda kalamaz'

Son Güncelleme: 3 EYLÜL 2012 - TSİ 17:01

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkmenistan gazının bölgenin doğalgaz hareketlerinin dışında kalamayacağını belirterek, "Bu gazın mutlaka bölgede kullanılması lazımdır diye düşünüyoruz" dedi.
Yıldız, Aşkabat temaslarında bugün, Türkmenistan ve Azerbaycan Enerji Bakanları ile Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger'le bir araya gelerek Türkmen ve Azeri doğalgazını Avrupa'ya ulaştıracak boru hattı projesini ele aldı.
Görüşmeler sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Taner Yıldız, görüşmelerin son derece verimli geçtiğini kaydetti.
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un Türkiye ziyareti kapsamında görüşülen konuları yeniden ele aldıklarını belirten Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
"Türkmenistan gazı böyle bir bölgenin doğalgaz hareketlerinin dışında kalamaz. Bu gazın mutlaka bölgede kullanılması lazımdır diye düşünüyoruz ve 4'lü toplantımızda, Avrupa Birliği Enerji Komiseri Oettinger, Azeri ve Türkmen meslektaşlarımla yaptığımız toplantıda bunun bir kısım detayları konuşuldu. 
Enerji güvenliği çerçevesinde Türkmenistan doğalgazının da bu yapıya nasıl dahil edilebileceğini konuştuk. Son derece verimli bir toplantı oldu. Sayın Berdimuhamedov ile doğalgaz ve petrolle alakalı hem bölgemizdeki hem de dünyadaki seyir üzerine konuştuk. 
Bu görüşme, artık kemik kardeşliği noktasına gelmiş kardeşliğimizin, enerji sektörüyle de alakalı bir kısım yapı taşlarıyla beraber beslenmesini ve onun daha da inkişaf ettirilmesine dönük bir çalışmaydı."
Bakan Yıldız, Hazar Denizi'nin statüsü konusunda kıyıdaş ülkeler arasında süren anlaşmazlığın gündemdeki projelere etkisine ilişkin bir soruya ise, Hazar'ın statüsüne ve siyasi durumuna bir müdahalenin söz konusu olmadığını, özellikle özel şirketlerin Hazar;dan geçebilecek boru hattı projelerine ilgi gösterdiğini ve bu konudaki çalışmaları bildiklerini söyledi.
Hazar'ın statüsüne aykırı olmayacak şekilde Türkmenistan ve Azerbaycan'ın beraberce kararlaştırdığı noktada, projenin içerisinde özel şirketlerin de bulunabileceğini belirten Bakan Yıldız, Aşkabat temaslarının son derece verimli olduğunu kaydetti.