13 Safer 1442 | 1 Ekim 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yök Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Katsayı tamamen kalkacak
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''ilk zamanlarda yükseköğretimin en acil problemi kontenjanlar ve üniversite sayılarıydı. Kontenjanlarımız, liseden mezun olan öğrencilerimizin üniversiteye girmesine maalesef el vermiyordu. İlk olarak kontenjanları artırdık. Dört kişiden biri girerken üniversiteye dört yıl önce, iki öğrenciden birinin girmesine zemin hazırladık'' diye konuştu.

YÖK'ten 'Katsayı' kararı
YÖK Genel Kurulu'nda alınan kararla, üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulamasının ''kaldırıldığı'' bildirildi.

Üniversite öğrencilerinde 29 yaş durumu
Milli Savunma Bakanlığı ocak ayında YÖK’e gönderdiği yazıda “29 yaşından büyük yükümlülerin askerliklerinin ertelenmesine imkan yok. Bu durumdakiler askerlik yapıp eğitimlerine devam edebilir” dedi.

Yeni strateji planı haziran sonu hazır
YÖK, yeni stratejisini rektör, öğrenci, STK, kamu ve düşünce kuruluşlarıyla yapıyor. Yükseköğretim Strateji Belgesi Çalıştaylarına bizzat başkanlık yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya önümüzdeki ay bu rapora son şeklini vereceklerini açıkladı.

Üniversiteye girişler skor sınavıyla olacak
Üniversite sınavının tek bir alanda değil, birkaç kez değişik branşlarda yapılarak skorların belgelenmesi ve birden fazla sınava giren öğrencinin en yüksek puanının kabul edilmesi teklif edildi.

2023'te hedef 100 bin yabancı öğrenci
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ile vakıf üniversitelerinin temsilcileri, sektörün geleceğini birlikte tasarlamak, stratejilerini ve eylem planlarını belirlemek amacıyla, TOBB Türkiye Yükseköğrenim Meclisi tarafından düzenlenen, "Türkiye'de Vakıf Üniversitelerinin Geleceği" konulu arama konferansında bir araya geldi.

3 yıldan sonra üniversite imkanı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) başarılı öğrencilere yönelik 4 yıllık lise eğitimini 3 yılda tamamlayarak erken mezuniyet imkânı sağlayan çalışmasının ardından YÖK de erken mezun olan öğrencilerin hemen üniversiteye girebilmesine yeşil ışık yaktı.

YÖK'ten 'yanlış tercih' neşteri
1.8 milyon adayın katılacağı LYS'de sistemi yeniden sınava giren 500 bin üniversite öğrencisinin tıkadığı tespit edildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite sınav sisteminde öğrenci mezuniyetlerini masaya yatırdı.

YÖK'ten üniversitelere bütünleme müjdesi
YÖK, tüm üniversitelerde bütünleme sınavı yapılacağını açıkladı. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, YÖK'ün internet sitesinde bir mesaj yayımladı.

Üç model masada
MEB ve YÖK, öğretmen yetiştirme sistemini sil baştan değiştirecek.

YÖK'ün kararı bekleniyor
Üniversitelerde kontenjanlar geçen yıla göre yüzde 20 artarak 937 bin 676'ya ulaştı. ÖSYM ise sınav sonuçlarını açıklamak için YÖK'ün yerleştirme puanlarını hesaplama yöntemini belirlemesini bekliyor.

YÖK'ten OBP uyarısı
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ÖSYM sınavında yerleştirme için ortaöğretim başarı puanını nasıl hesap edileceğine dair açıklama yapdı.

Üniversite harçları kalkabilir
Yükseköğrenimde 'Öğrenci katkı payı' olarak geçen harçların kaldırılması için çalışma başlatıldı. 154 yüksek öğrenim kurumunda toplam 3 milyon 817 bin 86 öğrenci var.

YÖK'ten baraj puanı açıklaması
YÖK, LYS'de baraj puanının düşürüleceği haberlerini yalanladı. Yükseköğretim Kurulu, LYS'de baraj puanının 180'den 165'e düşürüleceği yönündeki haberleri yalanladı.

Üniversitede 12 Eylül disiplinine son
Yükseköğretim Kurulu ( YÖK ), öğrencilere üniversite yönetimlerini eleştirme ve eyleme katılma yüzünden verilen okuldan uzaklaştırma cezalarını kaldırıyor.