22 Zilhicce 1441 | 12 Ağustos 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Üniversitede 12 Eylül disiplinine son

Son Güncelleme: 3 AĞUSTOS 2012 - TSİ 11:42

Yükseköğretim Kurulu ( YÖK ), öğrencilere üniversite yönetimlerini eleştirme ve eyleme katılma yüzünden verilen okuldan uzaklaştırma cezalarını kaldırıyor.
UYARMA VE KINAMA: Uyarma cezasını öngören ‘Öğrencilik sıfatına yakışmayan tutum ve davranışta bulunmak’ ile kınama cezasını öngören ‘Öğrencilik sıfatının gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak’ gibi kişinin bakış açısına göre değişebilen, bu yönüyle de soyut nitelikteki ifadeler yönetmelikten çıkartıldı. Yine uyarma cezasını gerektiren ‘Toplantı ve törenlerde öğretim elemanlarına veya davetlilere ayrılan yerleri işgal etmek’ de yönetmelikte suç sayılmayacak. 
Eski yönetmelikte ‘kınama’ cezasının karşılığı olan suçların çoğu ‘uyarı’ya dönüştürülürken, uzaklaştırma cezasını öngören suçlamalar ‘kınama’ya kaydırıldı. 
ÇIKARMA: 12 Eylül dönemi atmosferinde hazırlanan mevcut yönetmelik, öğrenci ile siyaset ilişkisini bıçak gibi kesmeyi, bu kapsamda da üniversiteden atılmaya kadar giden cezalandırmayı öngörürken, yeni yönetmelikte üniversitede siyasi parti propagandası suç olmayacak. Aynı şekilde pankart, afiş asma, bildiri dağıtma gibi eylemler de üniversiteden çıkarma nedeni olmaktan çıkarken, binalar ya da bloklar arasında ‘ipli pankart asma’ cezai bir yaptırıma tabi olacak.

Radikal