10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Açlık Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Açlık sınırı 936 TL
Türk - İş dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 935,76 TL olarak hesaplandı.

ABD'de açlık düzeyi yüksek
ABD’de 17 milyon kişi günde en az bir öğünü ‘ekonomik zorluklar nedeniyle’ atlıyor. 46.7 milyon kişi ise yiyecek karnesiyle karnını doyuruyor.

Açlık ve yoksulluk sınırında artış
Ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 60 lira, yoksulluk sınırı ise 3 bin 6 lira oldu. Rakamlar, Temmuz ayı verileriyle kıyaslandığında, açlık sınırında 16 lira 510 kuruş, yoksulluk sınırında ise 16 lira 509 kuruş yükseldi.

Açlık ve yoksulluk rakamlarında artış
Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) AR-GE Birimi tarafından TÜİK verileri baz alınarak hazırlanan 2012 yılı Eylül ayı Asgari Gıda Harcaması (Açlık Sınırı) ve Asgari Geçim Haddi (Yoksulluk Sınırı) rakamları açıklandı.

1 milyar insan açlık çekiyor
BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dünyadaki gıda güvenliğinin durumuyla ilgili Roma'da açıkladığı raporunda (SOFI 2012), 2010-2012'de "kronik açların" sayısının 868 milyona ulaştığını, bu sayının da "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

800 milyon insan bir damla suya muhtaç
BM'nin raporlarına göre yeryüzünde hala 800 milyon insan içme suyundan mahrum yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü ile UNICEF tarafından ortaklaşa hazırlanan bir rapora göre çoğu kırsal kesimde yaşayan yaklaşık 1.1 milyar insan tuvalet ihtiyacını açık havada gideriyor.

Yoksul ülkeler hâlâ açlık çekiyor
ABD’nin başkenti Washington’da IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen ‘Dünya Bankası Kalkınma Komitesi’nin sonuç bildirisinde, yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerdeki büyümenin nispeten güçlü olmaya devam ettiği, ancak yoksul ülkelerin hala desteğe ihtiyaç duyduğu belirtildi

840 milyon insan her gece aç uyuyor
57 ülkede 50 bini aşkın kişiyle yapılan bir araştırma dünya genelinde açlık oranının en yüksek olduğu ülkelerin başında Sudan’ı gösterdi. Buna göre ülkede yaşayan her 5 kişiden 4’ü gece yatağına aç giriyor. Uluslararası bir açlık algısı araştırmasına göre, dünya nüfusunun yüzde 12’sinin yeterli gıdaya erişimi yok.

Dünyada 1 milyar insan aç
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de tarım sektörünün, son 14 çeyrekte kesintisiz büyüdüğünü, 2003'ten bu yana, şiddetli kuraklık yaşanan 2007 yılı hariç pozitif büyüme yaşandığını belirterek, Türkiye'nin tarım ürünleri dış ticaret fazlasının net 3,5 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Temmuz'da açlık ve yoksulluk sınırı yükseldi
Türk-İş'in araştırmasına göre, temmuz ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 12 lira, yoksulluk sınırının ise 3 bin 296 lira olduğu belirlendi.

Yemen'de açlıktan ölümler yaşanıyor
Yemen’de her 10 dakikada 5 yaşından küçük bir çocuğun “önlenebilir nedenlerle” hayatını kaybettiği belirtildi. Ülke nüfusunun üçte ikisi, yani yaklaşık 19 milyon kişi, insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Darfur’da insani kriz
Afrika’nın en genç ülkesi Güney Sudan’da halk, dünyanın gözleri önünde büyük bir sıkıntı yaşıyor. Açlık ve susuzlukla boğuşan Güney Sudanlılar, son çare olarak yaşadıkları toprakları terk ederek komşu ülke Sudan’a sığınıyor.

'Açlık sorununu çözmek için israf önlenmeli'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, her yıl üretilen 4 milyar tonluk gıdanın sadece 2.7 milyar tonunun tüketildiğini, 1.3 milyar tonluk gıdanın israf edildiğini belirterek, açlık sorununu çözmenin yolunun israfı önlemekten geçtiğine dikkati çekti.

Aşırı iklim olayları küresel çapta açlığı artırıyor
Hazırlanan bir rapora göre, dünya genelinde açlık çekenlerin sayısı son üç yılda yükseldi. Raporda küresel düzeyde 821 milyon kişinin, bir başka deyişle her dokuz kişiden birinin yetersiz beslendiği ortaya çıktı.

Dünyada hem açlık hem de obezite artıyor
Açlık çeken insanların sayısının her geçen gün arttığı dünyada, 672 milyon kişi obeziteyle mücadele ederken, 821 milyon kişi yetersiz besleniyor. Başka bir ifadeyle, her 9 kişiden biri açlık çekiyor. 39 ülke de yardıma muhtaç.