21 Zilhicce 1441 | 11 Ağustos 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Yoksul ülkeler hâlâ açlık çekiyor

Son Güncelleme: 24 NİSAN 2012 - TSİ 11:06

ABD’nin başkenti Washington’da IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen ‘Dünya Bankası Kalkınma Komitesi’nin sonuç bildirisinde, yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerdeki büyümenin nispeten güçlü olmaya devam ettiği, ancak yoksul ülkelerin hala desteğe ihtiyaç duyduğu belirtildi.

Bildiride yoksulluğun azaltılması ve kapsayıcı büyümenin desteklenmesine yönelik politikalar ve yapısal reformların uygulanmasına devam edilmebi gerektiği ifade edilirken, küresel ekonomik görünümdeki zorlukların sürdüğü ve gelişen ekonomik aktivitenin keskin küresel  yavaşlama tehlikesini azalttığı tespitine yer verildi. 


Çocuk ve anne ölümleri

Yayınlanan bildiride şu görüşlere yer verildi:  “Yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerdeki büyüme nispeten güçlü  kalmayı sürdürüyor, ancak yoksul ülkeler hala desteğe muhtaç. Yoksulluğun  azaltılması ve kapsayıcı büyümenin desteklenmesine yönelik politikalar ve yapısal  reformların uygulanmasına devam edilmeli. Dünya Bankası Grubu, orta gelirli ülkelerle daha yenilikçi ve güçlü ortaklıklar geliştirmeli. Yükselen ve değişkenliği  artan gıda fiyatları, yoksulluğun azaltılması ve özellikle çocuk ve anne  ölümleri ve açlığın azaltılması yavaş ilerleyen Milenyum  Kalkınma Hedefleri’ni tehdit ediyor.”

Millî Gazete