15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Diyanet  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Diyanet ve TSE, helal gıda belgesi için sahada
Yıllardır sertifika almak için başka ülkelerin kapısında bekleyen Türk şirketlerinin 'helal gıda' rüyası gerçek oldu. Türk Standardları Enstitüsü iki firmaya 'helal gıda' sertifikası verirken yirminin üzerinde şirketin ise işlemleri tamamlanma aşamasına geldi.

Çocuklar ve camii
Camileri çocuklara sevdirmek için harekete geçen Diyanet, yeni bir proje için düğmeye bastı. İlk olarak Kocatepe Camii'nin alt katında çocuk oyun alanı oluşturuldu.

'Kutlu Doğum'un bu yılki ana teması 'kardeşlik hukuku'
Diyanet İşleri Başkanlığı, 14 Nisan'da başlayacak Kutlu Doğum Haftası'nın bu yılki etkinliklerinin temasını 'Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku' olarak belirledi.

Hac kuraları sevinç gözyaşlarıyla çekildi
2012 yılı Hac kuraları, Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle çekildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'ın yanı sıra çok sayıda konuğun katıldığı törene başvuruda bulunan yüzlerce vatandaş da iştirak etti.

Diyanet 1000 mele atadı
Diyanet İşleri Başkanlığı, doğu ve güneydoğu illerine yönelik başlattığı 'mele' projesi kapsamında ilk atamaları yaptı. Diyanet bu bölgelerde çalışmak üzere bin 'mele'nin atamasını gerçekleştirdi.

Diyanet’ten sosyal hizmetler
Camilerde ibadetlerin tanzimi ve idaresi, hac gibi görevleri yürüten Diyanet, sosyal açılımlı din hizmetlerini genişletecek.

Diyanet'ten Kur'an eğitiminde yeni sistem
Gençlerin, emeklilerin, çalışanların, ev hanımlarının, kırsal kesimde yaşayan vatandaşların ve öğrencilerin kendilerine uygun gün ve saatlerde Kur'an öğrenmesine imkan sağlayan program için kayıtlar 17 Eylül'den itibaren yapılabilecek.

Diyanet'ten Kur'an kursları değerlendirmesi
Türkiye'deki Kur'an kurslarının yüzde 92'sinin kız Kur'an kursları olduğuna dikkati çeken Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, şunları söyledi:

Diyanet’ten hizmet içi eğitim atağı
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz konuya ilişkin basına yaptığı açıklamada eğitime önem verdiklerini belirterek, Kur'an kursu öğreticilerinden fakülte mezunu olmayanlara da uzman kişilerce formasyon eğitimi verildiğini söyledi.

Diyanet, dini konularda sitelere müdahale edilmesini isteyebilecek
Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hac kontenjanı umre başvurularını artırdı
2012 yılında 382 bin olan umre başvuruları 2013 yılının ilk günlerinde 204 bine ulaştı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, umreyle ilgili herhangi bir sınırlandırmanın olmadığını bildirdi. Türkiye'nin şu anda geçmiş birkaç yıllık umre potansiyeli yaklaşık 400 binlere doğru çıkmaya başladı. Yaklaşık olarak bunun yarısını Diyanet, yarısını da şirketler götürüyor' dedi.

Diyanet'e 2 bin engelli memur alınacak
ÖMSS sonuçları ve kura usulü ile boş kadrolara ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak. Yerleştirmeler kapsamında Diyanet'e 2 bin kişi alınacak

15 bin Hacı adayının haccı seneye kalabilir
Suudi Arabistan'ın hac kotalarını düşürmesi üzerine yaklaşık 75 bin hacı adayından kura ile belirlenecek 14 bin 800 kişinin haccı seneye ertelenebilir.

Kurayla elenecek hacı adaylarına müjde
Diyanet tarafından yapılacak son kurada elenmesi beklenen 14 bin hacı adayı önümüzdeki yıl kura olmadan hacca gidecek

Mekke ve Medine, fotoğraflarla Türkiye'ye taşınacak
Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'nin hiç gün yüzüne çıkmamış beş bine yakın özel koleksiyon fotoğrafları İstanbul'da sergilenecek. Serginin Ramazan ayı öncesi açılması planlanıyor