6 Rebi'ül-evvel 1444 | 2 Ekim 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Diyanet ve TSE, helal gıda belgesi için sahada

Son Güncelleme: 14 EKİM 2011 - TSİ 12:54

Yıllardır sertifika almak için başka ülkelerin kapısında bekleyen Türk şirketlerinin 'helal gıda' rüyası gerçek oldu. Türk Standardları Enstitüsü  iki firmaya 'helal gıda' sertifikası verirken yirminin üzerinde şirketin ise işlemleri tamamlanma aşamasına geldi.
Helal gıda belgesi denetimi için gıda ve kimya mühendislerinin yanı sıra Diyanet İşleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinden oluşan özel bir ekip kuruldu.
firmaların üretimin tüm aşamalarını takip eden ekibin hazırladığı rapor doğrultusunda TSE uzmanlarının yanı sıra Diyanet'in üst düzey yetkilisinden oluşan komisyon, firmalara ürünlerinde kullanılmak üzere 'helal gıda' belgesi veriyor. TSE'nin hazirandan itibaren belgelendirme faaliyetine başladığını belirten üst düzey bir yetkili, inceleme aşamasını geçen iki firmanın sertifikalarını aldığını kaydetti.
TSE'nin helal gıda sertifikası vermeye başlamasının hem Türkiye'nin helal gıda üssü olma çalışmalarına katkı sağlayacağı hem de gıda ihracatını artıracağı belirtiliyor. Türkiye'nin önde gelen gıda şirketlerinin Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere Kuzey Afrika, Endonezya ve Malezya gibi Müslüman nüfusun bulunduğu ülkelere ihracatının katlanması bekleniyor.
Türkiye, 13 ülke ile birlikte İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü üyesi. Tüm İslam ülkelerini kapsayacak yapı da 33 ülke temsilcisinin oluşturduğu teknik komite yer alıyor. Dünya Helal Gıda Konseyi'nin verilerine göre sektörün büyüklüğü 632 milyar dolar. Bunun yüzde 1-2'si belgelendirme maliyetinden oluşuyor. Dünyadaki bu pazarın büyüklüğü ise 6 milyar dolar. Türkiye bunun yüzde 10'luk kısmı olan 600 milyon dolarını almak istiyor.

KAYNAK: DÜNYA BÜLTENİ