16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Sağlık Bakanı  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sağlık Uygulama Tebliği'nde yeni düzenlemeler
Yaklaşık 7 yıldır fiyatı ve kapsamı değişmeyen, SGK'nın hastanelerden aldığı teşhis ve tedavi hizmeti kapsamını ve fiyatlarını düzenleyen Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) değişiyor.

Acil hasta mağdur edilmeyecek
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerin acil hastalar için taahhütname imzalattırılması iddialarıyla ilgili vatandaşın mağdur edilemeyeceğini söyledi.

Şişmanlık artıyor
7-13 Nisan’ın Sağlık Haftası olarak kutlandığını ifade eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Türkiye toplumu son yıllarda çok şişmanladı” diyerek, Türkiye’de insanların yüzde 64’ünün hiç hareket etmediğine, egzersiz yapmadığına dikkat çekti.

Obezite kadınlarda daha sık görülüyor
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de obezite görülme sıklığının giderek arttığı uyarısını yaptı.

Hileli gıda satanlara hapis cezası geliyor
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni çıkartılacak Torba Kanun ile hileli gıda satan, vatandaşların sağlığıyla oynayan ve yanıltıcı reklam yapan kişilere para cezasının yanında hapis cezasının verileceğini söyledi.

Bir yıl piyasada bulunmayan ilaca ruhsat iptali
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, başta kanser olmak üzere birtakım ilaçların temininde yaşanan sıkıntının giderilebilmesi için 2014’te bazı hayati ilaçlarda, esnek fiyat uygulaması yapılacağını belirterek, “Ruhsat almış bir ilacın, bir yıl piyasada temin edecek stoğunu yoksa o ilacın ruhsatını iptal edeceğiz” dedi.

Damacanalar internetten takip edilebilecek
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tüketim güvenliği tartışılan damacana sular için çipli sisteme geçileceğini açıkladı.

Uyuşturucuyla toplu olarak savaşılacak
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 7 bakanlığın ortak çalışması ile hazırlanan ve pazartesi günü Bakanlar Kurulu’na sunulacak olan taslak “bonzai” eylem planının ayrıntılarını anlattı.

Uyuşturucuya karşı sosyal medya timi
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 8 bakanlığın koordinasyon halinde çalışacağı uyuşturucuyla mücadelede ‘Acil Eylem Planı’nın detaylarını anlattı.

Aile hekimliğinde nöbet uygulamasından taviz yok
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, aile hekimlerinin protesto edeceği bildirilen nöbet uygulamasından "taviz verilmeyeceğini", hekim ve hemşire sayısının artmasıyla süreç içinde pazar günleri de nöbet getirilmesinin planlandığını bildirdi.

Resmi kanser istatistiği 5 yıllık
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de kanser hastalarına ilişkin bakanlığın en son yayımladığı resmi istatistiklerin 2010 yılına ait olduğunu bildirdi. Müezzinoğlu, istatistiklerdeki eksiğe ilişkin olarak, “Kanser verilerinin yayınlanma süreci, verilerin kalite kontrolü çalışmalarının uzun sürmesinden kaynaklı olarak 3-5 yıl sonra tamamlanabilmektedir” açıklamasında bulundu.

Grip salgını nedeniyle 39 kişi hayatını kaybetti
Gripte her yıl dönem dönem artışlar yaşandığını anımsatan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, buna 2013’ün kasım ve aralık, 2014’ün de ocak ve şubat aylarını örnek gösterdi. Bu yıl benzer yoğunlukta bir dönem yaşanmadığını söyleyen Müezzinoğlu yine de son 15-20 gündür grip vakalarında sayısal bir artış gözlemlendiğini belirtti.

Kanser ilaçları artık hastanelerde satılacak
Kanser ilaçları bugünden itibaren eczanelerden değil kamu hastanelerinden satılacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yeni uygulamayla ilgili olarak “Bir kanser hastası tedavisini hastanede gördüğüne göre ilacını da hastaneden temin etmek işin pratiği açısından doğru olandır. Şu an da yaptığımız planlamada bu konuda bir sıkıntı çekmeyeceğimiz kanaatindeyim” demişti.

'Hastaneler Yunanistan gibi borçlu'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, borçlarını ödeyemedikleri için iflas edeceklerini açıklayan üniversite hastanelerini "obez" olarak nitelendirdi. Müezzinoğlu, "Bunlar obez, hareket etmekte zorlanıyorlar. Yunanistan gibi borcu borçla kapatmaya çalışıyorlar" dedi.

'Diyabet, ciddi bir sorun'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, diyabetin bir salgın gibi çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, “Bunu çözebilmenin veya azaltabilmenin birinci aşaması bireyin bu anlamdaki bilincini yükseltmektir” dedi.