18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Sağlık Uygulama Tebliği'nde yeni düzenlemeler

Son Güncelleme: 31 TEMMUZ 2013 - TSİ 12:00

Yaklaşık 7 yıldır fiyatı ve kapsamı değişmeyen, SGK'nın hastanelerden aldığı teşhis ve tedavi hizmeti kapsamını ve fiyatlarını düzenleyen Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) değişiyor.

Düzenlemenin ağırlıklı olarak fiyatların yükseltilmesini içerdiği ancak SGK'nın taslak olarak üzerinde uzun süredir çalıştığı bazı hastalık ve şikayetlerle hastanelere yapılan başvuruların kapsam dışına çıkarılmasının da tartışmaya açılacağı kaydedildi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ramazan Bayramı sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile çalışma yapacaklarını, yıl sonuna kadar yeni SUT'un teknik hazırlıklarını tamamlamayı planladıklarını kaydetti. 

Sağlık Bakanlığının önereceği değişikliklerin ağırlıklı olarak fiyat artışlarını kapsayacağı, bürokratların, özel hastanelere verilen yüzde 200 oranında fark ücreti alma hakkına dayalı olarak fiyatların çok yükselmesinden endişe ettikleri kaydedildi. Ayrıca, SUT fiyatlarındaki her artış, SGK'nın sağlık giderlerinde dolayısıyla açık miktarında artışa yol açıyor. SGK'nın, olası açık ve sağlık gideri artışlarını karşılamak için, herhangi bir hastalık sınırlaması olmadan tam kapsamlı olarak uygulanan Genel Sağlık Sigortasının bazı hastalıklar için kapsamının daraltılması, hastalıkların gruplanarak aile hekimlerine yönlendirme yapılarak kısmi sevk zinciri oluşturulmasını önereceği kaydedildi.

Dünya