13 Rebi'ül-ahir 1442 | 29 Kasım 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kuzey Kore Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kuzey Kore bayrağına, 62 yıl sonra bomba
ABD ve Güney Kore orduları, Kuzey Kore sınırı yakınında ortak bir askeri tatbikata imza attı. Savaştan beri yapılan en büyük tatbikatta gerçek mermiler kullanıldı.

Seul sınırda propagandaya son verdi
Güney Kore, Kuzey Kore’ye karşı propaganda aracı olarak kullandığı hoparlörleri kaldırmaya başladı.İki Kore’nin sınırında, yaklaşık 40 noktada bulunan hoparlörlerin tamamının ne kadar sürede söküleceği ise bilinmiyor.

Nükleer restleşme büyüyor
Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı, nükleer denemelerin devam edebileceğini duyurdu. Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sung-hwan, Kuzey Kore'nin nükleer denemelerini provokatif olarak niteleyerek, denemelerin sonuçlarından kendilerinin sorumlu olacağını bildirdi.

ABD, Kuzey Kore’yi saldırıya zorluyor
Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, ABD’nin G. Kore’ye hayalet uçağı göndermesinin ardından ülkesindeki füzelerin, bölgede Güney Kore ile tatbikat yapan ABD hedeflerine karşı hazır konuma getirilmesini emretti.

Kuzey Kore durmuyor, Japon füzesavarı hazır
Kuzey Kore’nin “barışçı bilimsel araştırma” amaçlı olduğunu savunduğu, ABD ve müttefiklerinin ise “uzun menzilli füze denemesi” diye nitelediği uydu rampaya kondu.

Kuzey Kore'den 'ülkeyi terkedin' çağrısı
Kuzey Kore, "nükleer savaşın arifesinde olduğu için Güney Kore'deki tüm yabancı şirket çalışanları ve turistlerin ülkeyi terk etmesini" istedi.

Kuzey Kore'den yabancılara uyarı
Kuzey Kore, Güney Kore’de yaşayan yabancıları, savaş çıkma ihtimaline karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyardı.

ABD ve Japonya'dan Kuzey Kore'ye müzakere teklifi
ABD ve Japonya, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarına ilişkin daha önce verdiği taahhütleri yerine getirmesi durumunda müzakerelere başlayabileceklerini açıkladı.

Kuzey Kore'den, Güney'e zeytin dalı
Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'nin düzenleyeceği askeri tatbikat öncesinde Güney'e gönderdiği açık mektupta, saldırgan askeri hareketlerden vazgeçme ve uzlaşma çağrısı yaptı.

Koreli aileler 60 yıl sonra buluştu
Kore Savaşı'nın (1950-1953) ayırdığı Kuzey Kore ve Güney Koreli aileler, dün birbirine kavuştu. Kuzey Kore'de gerçekleştirilen etkinlikte 100'den fazla Güney Koreli, akrabaları ile hasret giderdi.

'Kuzey Kore savaşa hazırlanıyor'
Kuzey Korenin 2015 yılında iki Koreyi birleştirmek amacıyla topyekün savaşa hazırlandığı iddia edildi. Güney Kore Savunma Bakanlığı’nın Milli Meclis’e sunulan yıllık raporunda, Kuzey Kore’nin 2015 yılını “Birleşme yılı” ilan ederek, her iki ülkeyi birleştirmek amacıyla topyekün savaşa hazırlandığı kaydedildi.

'Ebola virüsünü ABD geliştirdi' iddiası
Kuzey Kore'de devlete bağlı Pyongyang gazetesi, Ebola virüsünü ABD'nin geliştirdiğini öne sürdü. Telegraph gazetesinin haberine göre, "Biyolojik silah olarak Ebola virüsü" başlıklı makalede, ABD'nin Ebola aşısından kar sağlamak ve siyasi kazançları için bölgedeki ülkeleri zayıflatarak kontrol etmek amacıyla virüsü biyolojik silah olarak geliştirdiği iddia edildi.

Kuzey Kore nükleer üretime yine başlıyor
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un yönetimi, 2007'den beri kapalı olan nükleer yakıt üretim tesislerinin yeniden açılacağını duyurdu.

Kore'nin iki yakası buluştu
Kuzey ve Güney Kore yetkilileri basına kapalı düzenledikleri üst düzey görüşme için sınır kasabasında bir araya geldi. Güney ve Kuzey Koreli yetkililer, karşılıklı ilişkileri güçlendirilmek için üst düzey görüşme yaptı. Toplantının resmi gündemi kamuoyuyla paylaşılmadı.

Kuzey Kore hidrojen bombası denediğini iddia etti
Pyongyang yönetimi tarafından yapılan açıklamada, hidrojen bombası denemesinin dün yerel saatle 10.00'da yapıldığı ve başarılı olduğu belirtildi. Pyongyang'ın açıklamasından önce denemenin yapıldığı ileri sürülen Punggye-ri bölgesinde 5,1 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.